V kríze pandémie koronavírusu žijeme už tak dlho, že smutné slová “kolabujúce nemocnice” či “stovky mŕtvych” neprekvapujú už vôbec nikoho. Zdá sa, že ani samotného ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ktorý sa momentálne namiesto riešenia koronakrízy na vrchole potichu venuje otázke potratov.

Podľa Ourworldindata.org sme za posledný týždeň dosiahli mimoriadne trpké svetové prvenstvo v počte mŕtvych na milión obyvateľov. Podľa Jany Bittó Cigánikovej z SaS by preto bolo vhodnejšie venovať sa naliehavejším témam, než je spoplatnenie potratov pre ženy nad 40 rokov. Práve o tom totiž nový dokument rezortu zdravotníctva je.

“Pán minister by sa konečne mal prestať venovať vnucovaniu svojho náboženského presvedčenia celému Slovensku a začať sa venovať riešeniu problémov s Covidom. Medzičasom je totiž v tejto otázke najneuspešnejším ministrom na svete!,” nešetrila Krajčího Bittó Cigániková.

Rýchlo, nenápadne a diskriminačne

Na celú vec so spoplatnením potratov pre ženy nad 40 rokov, u ktorých sú riziká poškodenia plodu väčšie, upozornila aj politička z mimoparlamentnej strany Spolu Simona Petrík. Vysvetľuje, na čom rezort zdravotníctva postavil svoju obhajobu – nová vyhláška vypúšťa vek nad 40 rokov ako zdravotnú indikáciu, kvôli ktorej mali ženy od tohto veku zákrok hradený zdravotnou poisťovňou.

“Veľmi nenápadne tak minister Krajčí de facto týmto ženám spoplatnil interrupcie a ešte argumentuje tým, že je ‘v jeho záujme zrušiť diskrimináciu žien na základe veku’. To je teda riadny bizár, poviem vám, pretože touto zmenou diskrimináciu naopak prehlbuje,” krúti hlavou Petrík. Vyhláška má vstúpiť do platnosti už 1. marca 2021.

Návrat inkvizície?

Aj podľa bratislavského župana je Juraja Drobu je toto celé krokom bližšie k stredoveku. “Výsledok bude aj to, že sociálne slabšie ženy si ju nebudú môcť dovoliť, keďže jej cena je v stovkách eur a podobne ako v Poľsku budú vyhľadávať lacné a nebezpečné spôsoby,” hovorí Droba, podľa ktorého by mal štát zdravie svojich občanov ochraňovať a nie im ešte zhoršovať už aj tak ťažkú situáciu.

“Na interrupciu by mala mať právo každá žena, zadarmo a ideálne bez traumatizovania spoločnosťou. Konzervatívni kresťania nás však ťahajú opačným smerom. Po tejto vyhláške a posledných vyhláseniach pani Záborskej na túto tému ma už neprekvapí ani návrat inkvizácie,” dodal bratislavský župan.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Facebook/Jana Bittó Cigániková – Fungujúce zdravotníctvo, Juraj Droba, Simona Petrík | Foto: Facebook/Jana Bittó Cigániková, Milan Meško