Koronavírus spravil hercom a herečkám poriadny škrt cez rozpočet. Poniektorí sú na tom až tak zle, že si museli nájsť dočasné náhradné zamestnanie, niektorí zas tvrdia, že dobre na tom neboli ani pred pandémiou. Aspoň tak to tvrdí známy herec Martin Dejdar.

Je hromada ľudí, ktorí žijú od výplaty k výplate. Keby niekto vedel, aká je divadelná mzda, tak by za to najskôr pracovať nešiel,“ vyjadril sa herec pre iDnes.cz.

„Tie tarify, podľa ktorých sme platení, sú staré snáď tridsať rokov. Sme v rovnakej platovej kategórii ako upratovačky, hoci všetci máme vysokú školu a máme za sebou desiatky rokov praxe,“ objasňuje zlú situáciu, v ktorej sa nenachádza iba on, ale mnoho ďalších uznávaných hercov a herečiek.

„Potom sú tu „melouchy“, ktoré každý robí. Musíme ich mať, aby sme sa uživili. Zaplať pánboh za všetky seriály, ktoré sa ešte točí a ktorých je pomerne veľa, takže sa dostane aj na ľudí mimo pražská divadla. Skôr to tak nebývalo,“ skonštatoval.

Tu jeho dávka kritiky ani zďaleka nekončí. Ostrý názor venoval aj divákom. „Štvať ľudí proti umeleckej sfére, to tu bolo už za boľševika. Myslím si, že keby si to niektorí v rámci, výmeny profesií ‚na týždeň vyskúšali, mnohí by najskôr vo svojich súdoch prezreli. Názor typu, nech sa herci idú pásť, je trochu primitívne,“ dodal.

Zdroj: iDNES.cz | Foto: Instagram/martindejdar