Pozriete do peňaženky alebo na svoj účet a zúfalo sa chytíte za hlavu. „Ako je možné, že som zasa na mizine?“ – tento pocit pozná množstvo mladých ľudí a neustále veria, že sa to jedného dňa zmení. Veď predsa raz budem mať viac peňazí, keď začnem zarábať, keď ma povýšia, keď si nájdem lepšie zamestnanie, keď mi začne vynášať podnikanie!

 

V akom období života ale ľudia míňajú najviac peňazí? To je síce individuálne, no podľa viacerých štatistík je kritickým vekom obdobie okolo 31. roku života. Práve v tomto období si totižto ľudia v súčasnosti najčastejšie zakladajú rodiny, začínajú bývať “vo svojom”, s čím súvisí aj potreba zariadiť si byt či dom, mať auto a pod.

Podľa výskumov vraj člevek behom týchto pár rokov minie viac ako 50 tisíc eur, reálne sa to môže aj zdvojnásobiť. Kde ich však zobrať, teda ak ich nedostanete alebo nezdedíte? Dôležité je šetrenie. Síce sa hovorí, že si treba užívať, no odtiaľ-potiaľ. Nemusíte predsa na žúrkach a nezmysloch minúť celú výplatu. Aj z toho dôvodu odborníci tvrdia, že dospelé deti by mali na chod domácnosti prispievať. Možno to nie je váš prípad, no vraj vysoké percento mladých absolútne netuší, koľko čo stojí. Zistia to až vtedy, keď je neskoro.

Podľa spomínaných výskumov bolo zistené, že najdrahšou položkou v tomto období bola svadba, medové týždne, kúpa auta či náklady na dieťa. A to tu nebola spomenutá kúpa bytu či domu, pretože v súčasnosti býva obrovské množstvo ľudí v podnájmoch alebo splácajú pôžičky a hypotéky. Tie nepredstavujú jednorázovo až také vysoké náklady, no v konečnom dôsledku všetko ostatné prevyšujú. Každý má pochopiteľne právo zariadiť sa po svojom, no netreba zabúdať, že niečo sa dá ušetriť takmer vždy.

Zdroj/Foto: Unilad.co.uk, pixabay