Výskumníci často používajú morálne dilemy na to, aby zistili či majú ľudia psychopatické vlastnosti. Tým, že sú ľudia postavení pred morálne rozhodnutie, dokážu o sebe prezradiť mnoho len na základe svojho úsudku. Zistite, či máte aj vy psychopatické vlastnosti!

 

Na určovanie hodnôt psychopatických vlastností je už desiatky rokov používaná overená modelová situácia. Jej autorom je filozofka Phillippa Foot a psychológovia ju poznajú ako dilemu lávky.

“Predstavte si, že sa vlak ženie po koľaji, o ktorú je pripevnených 5 ľudí. Vy však stojíte na moste (lávke) a vedľa vás je veľký a tučný muž. Jednou z možností, ako zastaviť prichádzajúci vlak a zachrániť piatich ľudí na koľaji, je zhodiť ťažkého muža pred električku a obetovať jeho život.”

Obetovali by ste život jedného pre to, aby ste päť iných zachránili?

Samozrejme, v takomto prípade ide o veľmi ťažké rozhodnutie pretože môžete buď ušetriť život jedného nevinného človeka alebo zachrániť päť iných. Musíte si však vybrať len jednu odpoveď. Logicky, je etickejšie zachrániť život piatim ľuďom namiesto jedného. Avšak, istá štúdia dokázala, že ľudia, ktorí by radšej zachránili piatich na úkor jedného nevinného človeka, dosahovali vyššie hodnoty v meraní psychopatických znakov a teda majú vyššiu šancu byť psychopatom. Avšak správna odpoveď na túto morálnu dilemu vlastne neexistuje. Mnohí vedci totiž dilemu lávky spochybňujú a tvrdia, že z nej nie je jednoznačné, ako daný človek pri rozhodnutí premýšľa a teda aké morálne hodnoty vyznáva.

Zdroj/Foto: independent.com, noizz.s, youtube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

IvanaG
Niekedy je milá, inokedy sarkastická, no zaručene vždy usmiata a ukecaná. Ivana si rada robí srandu zo všetkého (hlavne zo seba) a rada trávi čas s rovnako "chytenými" ľuďmi.