Máte potenciál rásť? Tentokrát nemáme na mysli to, či ešte narastiete do výšky (alebo širky 🙂 ). Ale to, či máte reálnu šancu rásť kariérne alebo ako človek ako-taký. Ak máte v sebe túto schopnosť (či danosť), je tu predpoklad, že máte pred mnohými vašimi známymi, kolegami, susedmi a pod. určitý náskok.

O akú schopnosť sa jedná? Áno, ak si občas prečítate nejaké rady alebo tipy od úspešných ľudí (alebo tých, ktorí sa na nich hrajú), určite ste sa už dočítali všeličo. Možno aj to, o čom budete čítať. Ale môže byť pre vás čímsi „novým„.

Máte už čo-to odžité? Pracujete, brigádujete, študujete, športujete, venujete sa nejakému umeniu? Do niektorej z týchto kategórii takmer určite patríte. A nebudeme ďaleko od pravdy, ak napíšeme, že každý z nás si pre seba alebo okoliu povedal, že ľutuje nejaké svoje rozhodnutie. Že ho niečo stálo množstvo úsilia a napokon z toho nič nemal. Akurát stratil čas či peniaze. Alebo oboje.

Ak ste avšak dospeli do štádia, kedy ste si povedali, že vlastne NIČ NIE JE A NEBOLO ZBYTOČNÉ, máte potenciál rásť ľudsky i kariérne. Pretože, ono vlastne prakticky nič nie je zbytočné, nezmyslené. Múdrosť „chybami sa človek učí“ má niečo do seba. Stretli ste niekoho, kto vás sklamal (alebo ste sa v ňom sklamali)? Zrejme áno. Má váš známy, spolužiak, kolega, rodinný príslušník či šéf nejakú vlastnosť, ktorá vás irituje?

Áno, na každom sa niečo nájde. Brigádovali ste alebo pracovali niekde, kde ste to neznášali a kde to nemalo budúcnosť? Väčšina z nás mala takú prácu či brigádu, kde boli zlé vzťahy na pracovisku, kde sa málo zarábalo alebo tam boli iné neznesiteľné podmienky.

Dôležitou danosťou, ktorá avšak časť ľudí oddeľuje od väčšiny, je tá, že si jedného dňa uvedomí, že aj tá najhoršia vec mu niečo dala. Niekto je pre nás v živote požehnaním, iný vzorom toho, aký nechceme byť. Tá zlá pracovná skúsenosť nás môže nakopnúť k tomu, aby sme sa jej v budúcnosti vyhli oblúkom. Povedať, že nám škola nič nedala, môžu povedať len tí, ktorým by nič nedala žiadna škola. Lebo si neuvedujú, že v nej nejde len o to (často) nezáživné učivo. Dá nám určitú samostatnosť, kreativitu, priateľov (alebo aj ľudí, ktorých nenávidíme, no musíme sa naučiť ich tolerovať). V športe nie vždy vyhráte, aj Ronaldo či Jágr zlyhávali behom celej kariéry, no veľakrát ich to posilnilo.

Paradoxom je, že mnohí, ktorí trpeli, dokážu najviac pomôcť. Poučili sa totižto z minulosti. A dokonca niektorí vážne chorí alebo zranení si počas najhorších dní uvedomili, že kus života premárnili, pretože si neuvedomovali podstatné veci. Ak máte niekde v sebe ukrytý kus empatie a schopnosti rásť, možno vám práve tieto slová otvoria v niečom oči alebo zmenia život. A možno nie, pretože máte celkom iné vrodené danosti. Nie všetci sú totižto rovnakí, nie všetci môžu byť rovnakí.

Foto: Pixabay