Premiér Igor Matovič informoval, že podiel britskej mutácie v rámci všetkých pozitívnych vzoriek zo stredy podľa výsledkov dosahuje 71 percent. Spracovanie výsledkov stále prebieha a v priebehu dnešného dňa budú známe finálne štatistiky. Preto nie je spokojný s tým, že sa otvárajú škôlky a školy, zaznel aj návrh otvárať obchody.

“Ťažko sa mi to hovorí, ale mimoriadne sa obávam, že vypočuť dnes hlas odborníkov, ktorí považujú otváranie škôl za bezpečné a k tomu zároveň urobiť výnimky podľa návrhov koaličných strán, je príliš veľké riziko,” uviedol premiér na sociálnej sieti.

Priznal, že čísla pozitívnych aj napriek lockdownu neklesajú a otvorením len prvého stupňa základných škôl, pôjde zároveň 150 tisíc rodičov detí do práce. Podľa jeho slov je britská mutácia oveľa agresívnejšia a nákazlivejšia, spôsobuje viac hospitalizácii a úmrtí.

“Tak výrazný podiel brita zároveň znamená, že akékoľvek uvoľnenie bez adekvátnych ochranných/kompenzačných opatrení spôsobí nárast pozitívnych prípadov a len zhoršenie situácie,” vyjadril sa Igor Matovič. Taktiež tvrdí, že život v koalícii je o ústupkoch. “Úprimne verím, že dohoda v koalícii bude sledovať prioritne ochranu zdravia a životov, a nie % popularity aktérov,” dodal predseda vlády.

Uviedol aj to, že sa cielene nezúčastňuje na rokovaniach, aby sa po rozhodnutí neukazovalo prstom len na neho. Chce, aby prestali hry na “dobrých a zlých,” na tých ktorí chcú všetko otvárať a tých, ktorí ľuďom vraj len ubližujú.

Zdroj/Foto: Facebook/Igor Matovic