Do včerajšej neskorej noci zasadal krízový štáb, ktorý rozhodoval predovšetkým o tom, ako to bude s pohybom ľudí počas veľkonočných sviatkov. Rozoberali sa ale aj otázky školstva a mimoriadnej situácie. 

Predseda vlády Igor Matovič sa už niekoľko dní netají tým, že by chcel minimálne na 3 týždne „vypnúť“ Slovensko a uplatniť zákaz vychádzania. Je dosť pravdepodobné, že niečo také sa udeje, najskôr ale len počas Veľke noci. Premiér to povedal v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Pripomenul, že o všetkom sa ešte bude rokovať zajtra a verejnosť sa o všetkom včas dozvie.

Zákaz vychádzania by mal niekoľko výnimiek, mohli by ste chodiť do práce, na nákup či k lekárovi. Platnosť tohto zákazu by si vedel predstaviť minimálne na obdobie od Veľkého piatku (10. 4.) do Veľkonočného pondelka (13. 4.), možno aj na viac dní.

„Som za toto tvrdé opatrenie, ale dohodli sme sa, že zajtra zasadne konzílium slovenských špecialistov, tí definitívne rozhodnú, či je toto opatrenie na mieste alebo to necháme tak,“ hovorí.

A čo školy?

Matovič jedným dychom priznáva, že do úvahy pripadá aj možnosť, že žiaci sa nevrátia do škôl ani v septembri. Podľa súčasného modelu by sme mohli mať aj o rok podobný počet ochorení, ako evidujeme teraz. „Ak nesprísnime opatrenia, tak, bohužiaľ, bola by hlúposť posielať deti do školy,“ dodal. Fúha, chudáci rodičia :/

Foto: Instagram/ #igormatovic | Zdroj: RTVS /archív Sobotné dialógy