Veronika Remišová zo strany Za ľudí sa jasne vyjadrila už aj proti „vypnutiu“ krajiny. Pri hlasovaní za mimoriadny stav a obmedzie pohybu ľudí sa vicepremiérka zdržala. Svoje rozhodnutie vysvetlila na sociálnej sieti. 

„Som hrdá na našich občanov, ako sa doteraz správajú a som si istá, že aj našu výzvu by pochopili. Žiaľ, môj návrh neprešiel, preto som sa na vláde pri hlasovaní o tomto bode zdržala. Cieľ máme rovnaký, ale strana Za ľudí bola za inú cestu, ako to dosiahnuť,“ napísala na Facebooku.

Podľa Richarda Sulíka by sa niekedy statusy na sociálnych sieťach mali prehodnotiť, no určite je správne, ak každý slobodne vyjadrí svoj názor. Kto vie, čo si o tom myslí pán Matovič 😀

Status Veroniky Remišovej v plnom znení

„CIEĽ MÁME ROVNAKÝ, CESTA MOHLA BYŤ INÁ

Počet nakazených koronavírusom posledné dni mierne klesá, je to veľmi dobrá správa, chcem sa poďakovať občanom za dodržiavanie odporúčaní a zdravotníkom a ostatným pracovníkom, ktorí sa podieľajú na dobrom fungovaní krajiny, za ich ťažkú prácu.

Dnes vláda rozhodla o obmedzení pohybu počas sviatkov. Od stredy do pondelka. Na koaličnej rade aj na rokovaní vlády som za stranu ZA ĽUDÍ navrhla, aby sme to ľuďom neprikazovali, nezapájali do toho políciu a armádu, ale aby sme ich o to požiadali. Som hrdá na našich občanov, ako sa doteraz správajú a som si istá, že aj našu výzvu by pochopili.
Žiaľ, môj návrh neprešiel, preto som sa na vláde pri hlasovaní o tomto bode zdržala. Cieľ máme rovnaký, ale strana ZA ĽUDÍ bola za inú cestu, ako to dosiahnuť.

Ako vidno aj z vývoja v Číne a iných ázijských krajinách, akékoľvek obmedzenia zo strany štátu nákazu nezničia, iba ju držia pod kontrolou. S nákazou sa budeme stretávať dlhé mesiace a zvládneme ju iba vtedy, ak sa všetci budú snažiť dodržiavať opatrenia proti jej šíreniu. Keďže aspoň časť opatrení budeme musieť dodržiavať dlhodobo, je dôležité, aby boli ich ľudia dodržiavali nie kvôli hrozbe pokuty, ale kvôli ochrane života a zdravia svojich detí, rodičov, starých rodičov alebo susedov.

V týchto ťažkých časoch musí byť rovnováha medzi tým, čo štát požaduje od občanov a úlohami, ktoré zvládajú orgány štátu. Občania Slovenska pristupujú k epidémii zodpovedne a bolo chybou, ak by sa neprimerane prísnymi opatreniami dobrá spolupráca medzi štátom a občanmi narušila, ako sa to začína prejavovať v niektorých iných krajinách. Za stranu Za ľudí preto navrhujeme namiesto nových opatrení dodržiavať tie súčasné a zvýšiť informovanosť a a osvetu medzi ľuďmi o význame ich dodržiavania. Okrem toho navrhujeme zlepšiť podmienky v štátnych karanténnych zariadeniach, aby sa v nich obmedzilo riziko šírenia nákazy v karanténnych zariadeniach. Sme tiež za obmedzenie stretávania sa s ľuďmi mimo vlastnej domácnosti (skupina 2 alebo 3 ľudí) a dôsledné dodržiavanie 2 metrového odstup vždy, keď je to možné.

Každé obmedzenie fungovania krajiny prináša veľké ekonomické škody, ktoré veľmi zle vplývajú na situáciu ľudí a na štátny rozpočet. Bolo by chybou, keby sme kvôli nefungujúcej ekonomike a nedostatočnému finančnému zabezpečeniu zdravotníctva nemohli riešiť iné veľké výzvy, ktoré nás čakajú. Už dnes kríza ohrozuje zdravie chronicky chorých ľudí. A odvrátiteľné ochorenia kvôli zlej organizácii zdravotníctva každý rok pripravia o život tisícky ľudí. Boj proti epidémii koronavírusu je dôležitý, prijímané opatrenia ale musia byť vyvážené, racionálne a nesmú ohrozovať životy občanov, ktorých trápia iné ochorenia.“

Zdroj: Facebook/ Veronika Remišová, TK | Foto: Facebook/ Veronika Remišová