Igor Matovič a jeho história s neregistrovanou ruskou vakcínou Sputnik V vyvolávajú množstvo otázok ešte aj v dnešných dňoch. Kontroverziu vyvolal nielen spôsob, akým ju objednal a priviezol na Slovensko, ale okrem iného aj fakt, že v čase, keď vtedajší premiér nakupoval Sputnik, sa Slovensko vzdalo miliónov dávok preverených vakcín od spoločnosti Pfizer.

Sputnik vyvolal koaličnú vojnu, ktorá vyvrcholila až odstúpením Igora Matoviča z postu premiéra. Ten napriek všetkému trval na tom, že Sputnik predstavuje „obrovský úspech“. Keď sa ním napokon konečne dalo očkovať a záujem o vakcínu prejavilo len pár tisíc ľudí, Matovič to označil za výsledok špinavej politiky a svoju reč vtedy uzavrel pamätnými slovami: „Gratulujem, idioti!“

Sputnik by nikdy nedovolil vrátiť

Sputnik bude zachraňovať životy na Slovensku. A pravdu? Nikdy by som ho vrátiť ani nedovolil. Nikdy! Nie som vrah,“ nechal sa počuť Matovič v marci tohto roka, keď hrozilo, že nepoužité dávky vakcíny poputujú späť do Ruska.

K tomu napokon nedošlo, to však nič nemení na tom, že vakcíny majú expiračnú dobu. A keďže sa tá veľmi rýchlo blíži, Slovensko muselo začať jednať. O 160-tisíc dávok tejto vakcíny, ktoré ministerstvo zdravotníctva ponúklo na predaj či darovanie, prejavila záujem Argentína a krajiny západného Balkánu. Vakcíny nakúpené z našich daní, ktoré sa kvôli nedostatku záujmu stali u nás zbytočnými, tak poputujú do zahraničia.

„Bez zaočkovaných Sputnikom kolektívnu imunitu nedosiahneme…“

Igor Matovič sa napriek všetkému naďalej štylizuje do pozície nepochopeného génia a o postúpení dávok neregistrovaného Sputnika už stihol napísať aj status. V ňom opätovne nachádzame nielen nadávky na ľudí, ktorí „proti Sputniku bojovali“, ale aj záhadné tvrdenie, že bez ľudí zaočakovaných touto vakcínou „nedosiahneme kolektívnu imunitu“.

Celý spomínaný status si môžete prečítať v priloženom obrázku.

Zdroj/Foto: Facebook/Igor Matovič