Facebook Messenger je momentálne najpoužívanejšou komunikačnou mobilnou aplikáciou. Dokazuje to aj počet stiahnutí, ktorý už prekročil hranicu jednej miliardy! S absolútnou istotou však môžeme povedať, že minimálne 95% používateľov si nikdy neprečítalo kompletné podmienky o používaní.

Ak chcete aplikáciu normálne používať, tieto podmienky musíte prijať. Toto sú tie “najdrzejšie” povolenia, ktoré svojim súhlasom aplikácii dávate:

  • aplikácia môže volať na telefónne čísla bez vášho vedomia
  • môže odosielať SMS správy bez vášho vedomia
  • aplikácia môže nahrávať zvuk mikrofónu. Môže to však robiť kedykoľvek, bez vášho vedomia
  • okrem zvuku môže nahrávať aj video, či snímať fotografie, všetko bez vášho vedomia
  • má prístup k denníku hovorov, takže si dokáže uložiť info. o prichádzajúcich a odchádzajúcich hovoroch
  • vie zistiť či práve prebieha na zariadení hovor, ak áno, dokáže sa dostať k telefónnemu číslu a k tomu, ako často telefonujete s týmto číslom
  • dokáže zistiť info. aj o vašich ďalších kontách na mobilnom zariadení (účet google, twitter..)
  • vie získať info aj o ostatných účtoch, ktoré sú, alebo boli prihlásené na vašom zariadení (napríklad rôzne jednorázové prihlásenia do aplikácii apod.)

Je dôležité vysvetliť, prečo má táto, a vlastne väčšina aplikácii, prístup k takýmto povoleniam. Je to hlavne kvôli “zberu” informácií o používateľoch, ktoré následne slúžia na tzv. lepšie cielenie reklamy (ak ste sa prihlásili do aplikácie o športoch, pravdepodobne potom uvidíte na facebooku alebo youtube reklamu na nejaký športový obchod alebo niečo podobné). Každopádne je pravdou, že takéto informácie a povolenia by sa dali až príliš dobre zneužiť a kontrola nad našimi zariadeniami by mohla padnúť do nesprávnych rúk.

facebook messenger

Preto si vždy dávajte pozor na to, kam sa na vašich zariadeniach (a nie len tých mobilných) prihlasujete, čo sťahujete, aké stránky navštevujete, alebo kam dobrovoľne zadávate svoje osobné informácie!

Zdroj/Foto: Pexels, wikipedia, androidportal