Dnešným hosťom obedného rozhovoru Braňa Závodského v rádiu Expres bol náš hlavný hygienik Ján Mikas. Počas rozhovoru odpovedal na najčastejšie sa spomínané otázky typu, kedy sa otvoria reštaurácie či kedy plánujú zrušiť dôchodcovské hodiny v potravinách a drogériách. Podľa hygienika jasné odpovede na tieto otázky závidia od pandemickej situácie na Slovensku. Ak by sa aj naďalej zlepšovala o týždeň alebo o dva by mohli otvoriť terasy reštaurácií.

„Gastroprevádzky môžu mať otvorené cez predajné okienko, nemusia byť zatvorené úplne. Otázkou sa bude zaoberať vláda a konzílium tento týždeň. Vidím priestor na otvorenie terás alebo vnútorného sedenia za určitých podmienok. Všetko bude závisieť na vyjadreniach kolegov z regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Ak by sme sa z bordovej fázy dostali do červenej, viem si predstaviť, že otázka otvorenia gastropodnikov by bola na mieste,“ povedal Mikas pre rádio Expres.

Ján Mikas ďalej uviedol, že z jeho pohľadu nie je nutné predlžovať zákaz vychádzania, avšak to nezávisí od neho ale na vláde, resp. parlamente, ktorý rozhoduje o predĺžení núdzového stavu. Kedže prevádzky a ľudia žiadali vládu o zrušenie nákupných dôchodcovských hodín, veľmi ich nepotešia, pretože sa zatiaľ rušiť nebudú. Majú svoje opodstatnenie, no Mikas nevylučuje, že ich zrušia vo vzdialenejšej budúcnosti.

Zdroj: Rádio Expres | Foto: Pixabay.com, IG/janmikas