Ráno vstať o piatej, zacvičiť si, ísť si zabehať 5 kilometrov, potom zdravé raňajky, práca až do večera, opäť cvičenie a do polnoci osobná organizácia alebo prinajhoršom nejaký ten networking… Približne takto nejako vyzerá predstava o budovaní úspešného života, ktorá sa v hlavách mladých ľudí usadila najmä v poslednom desaťročí. No je to naozaj to pravé?

Žiaden čas pre seba, oddych je tabu a rodina… No, na tú bude čas, až budeme v štyridsiatke či v päťdesiatke multimilionármi. Životný štýl, v ktorom jedinec ochotne obetuje úplne všetko honbe za úspechom, sa stal akýmsi novodobým božstvom. 

Proti tomuto trendu však najnovšie začalo vystupovať niekoľko veľmi úspešných ľudí, ktorí už na vlastnej koži zistili, že podobné počínanie môže viesť k strate zdravia a pritom nemusí mať reálne výsledky. Jedným z nich je generálny riaditeľ nadnárodnej siete elektronických obchodov Shopify Tobi Lutke.

Workoholizmus nie je cesta

Lutke verí, že každý z nás má za deň k dispozícii len 5 hodín, počas ktorých oplýva kreativitou a sám preto nepracuje viac ako 40 hodín týždenne. Mimoriadne úspešný rodák z Nemecka tak vyvracia momentálne prevažujúci názor, že všetci miliardári sa k svojmu postaveniu dostali len vďaka 16 hodinám práce denne a podriadeniu celého osobného života podnikateľskému cieľu.

Čo je však podľa sympatického štyridsiatnika ešte dôležitejšie? Dobrý spánok.Jediný raz, kedy som pracoval viac ako 40 hodín týždenne bolo, keď som mal naozajstnú túžbu tak dlho robiť. Potrebujem totiž 8 hodín spánku. Rovnako ako ostatní. Či už si to ľudia chcú pripustiť alebo nie, je to tak,“ hovorí na margo premotivovaných ľudí, ktorí si dobrovoľne nedovolia spať dlhšie ako 5 hodín.

Rodina na prvom mieste

Každý večer prídem domov do 17:30. Aj napriek tomu, že mám neuveriteľnú prácu, stále je to iba práca. Tú nemôžu nahradiť rodinné a osobné zdravie. To je na mojom rebríčku priorít vyššie,“ tvrdí miliardár. S hodnotami si je teda na čistom a pritom dokázal vybudovať firmu, vďaka ktorej oplýva majetkom takmer 10 miliárd dolárov.

Za pravdu mu dávajú aj dvaja muži, ktorý obaja patria do aktuálneho rebríčka TOP 5 najbohatších ľudí sveta. Technologickí magnáti Jeff Bezos a Bill Gates zhodne s Lutkem tvrdia, že kvalitný 8-hodinový spánok nedokáže nič nahradiť.

Moje prebdené noc skombinované s faktom, že som takmer vôbec nespal osem hodín, si vypýtali veľkú daň,“ netají Bill Gates. „Spánok je nesmierne dôležitý. Je kľúčom k dobrému zdravotnému stavu a sústredeniu sa na prácu.“

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Startitup.sk | Foto: Instagram/tobi, Pinterest