Platové podmienky na Slovensku sú také, aké sú. Z krajín Európskej únie patríme ku krajinám, kde pracujúci zarábajú najmenej. Kým v roku 2018 je u nás minimálna mzda vo výške 480 eur, v takom Luxembursku to je až 2 049 eur!

 

Vláda v stredu rozhodla, že v januári budúceho roku minimálna mzda porastie. Zo súčasných 480 eur sa zvýši na 520 eur. Ministerstvo práce a sociálnych vecí uviedlo, že zvýšenie mzdy sa dotkne viac ako 150-tisíc zamestnancov, ktorí pracujú na trvalý pracovný pomer.

“Schválená minimálna mzda vo výške 520 eur na rok 2019 zvýši mzdové náklady zamestnávateľov na práce, ktorých hodnota tejto sume nezodpovedá, a takisto odvody zamestnancom,” upozornila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová. To vraj môže viesť k absencii niektorých služieb na trhu, prípadne poskytovaniu týchto služieb načierno.

Neustále zvyšovanie minimálnej mzdy sa pomaly, ale isto odzrkadľuje na cenách tovarov a služieb. Za potraviny platíme viac, než to bolo v predošlých rokoch a taktiež si priplácame aj za rôzne služby. Najviac sa to ale dotýka tých, ktorým príjem nerastie, ako sú dôchodcovia, prípadne ľudia, ktorí poberajú sociálne dávky.

Zdroj: noviny.skFoto: Pexels

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.