Ochorenie koronavírusu nás trápi už skoro rok, situácia je ako na hojdačke a pozitívne prípady so slabším či ťažkým priebehom neutíchajú. Najhoršie na tom je strata desiatok ľudí denne, ktorí svoj boj s nebezpečnou nákazou prehrávajú.

Tí silnejší, ktorí Covid-19 prekonali, majú väčšinou zdravotné následky, najmä pľúcneho charakteru. Zaregistrovalo to aj ministerstvo zdravotníctva na čele s Marekom Krajčím, ktorí chcú vyliečeným pacientom pomôcť.

„Odborníci na ministerstve zdravotníctva pracujú na tom, aby pacienti, ktorí sa úspešne z ochorenia COVID-19 vyliečili, ale ostali im vážne zdravotné následky, sa mali kde liečiť. Rezort rokuje s Asociáciou slovenských kúpeľov a aktívne pripravuje legislatívnu zmenu,“ napísalo MZ SR.

Informáciu potvrdil a doplnil aj samotný Krajčí. „Diskutujeme o tom, pre aký okruh pacientov a s akými konkrétnymi diagnózami by mala byť kúpeľná liečba poskytovaná,“ uviedol s tým, že ich plánom je umožniť postcovidovú liečbu v kúpeľoch, čo najskôr a to už asi o dva týždne.

Na zabezpečení starostlivosti o pacientov s následkami pilne pracuje aj štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura. „V súčasnosti navrhujeme jednu indikáciu, ktorá sa týka problémov s dýchacími cestami. Vedieme zároveň naďalej odborné diskusie aj o tom,  aby takýto zoznam bol rozšírený.“

Zdroj: MZ SR | Foto: Facebook/krajci.marek, Pixabay