Ak sa aspoň trocha zaujímate o športovú fyzioterapiu alebo sledujete domácu MMA scénu, určite je vám meno Tomáša Kulana aspoň trocha známe. Aj keď sa on sám skromne považuje za obyčajného chalana, ktorého robí šťastným, že môže pomáhať ostatným, ohlasy na jeho prácu hovoria, že je ohromný profík!

Tomášova prvotná motivácia k tejto práci a príbeh jeho cesty je vskutku zaujímavý, celý si ho prečítate >>>TU<<<

Momentálne pôsobí vo vlastnom Core pohybovom centre pre športovú rehabilitáciu v Humennom, kde uplatňuje koncept local a global. Jeho hlavným cieľom je sústrediť sa najmä na liečbu chrbtice a problémy medzistavcových platiničiek, avšak jeho klientami sú aj “obyčajní” športoví amatéri alebo ľudia, ktorých tieto ťažkosti trápia.

“Kulanko”, ako ho známi a priatelia prezývajú, už vo svojej kariére pomohol mnohým, na dôležité zápasy pripravoval slovenského šampióna Attilu Végha, Tomáša Deáka, Mira Štrbáka, či Braňa Zuzáka a Milana Ďatelinku. Svoje skúsenosti a pomoc poskytol aj slovenskej tenistke Kristíne Kucovej, vďaka ktorej prednedávnom získal aj profesionálnu WTA kartu.

“S Tomim som spolupracovala ešte keď som bola v Bratislave a vždy mi veľmi pomohol. Riešili sme najmä koleno a chrbát, neskôr som sa rozhodla vziať ho na dva turnaje do Mexika, nakoľko moje ťažkosti s chrbtom sa mi vrátili. Po jedenástich dňoch, ktoré sme venovali predovšetkým regenerácii a špecifickým cvičeniam, moje problémy zmizli. Určite s ním plánujem spolupracovať aj v budúcnosti, nakoľko jeho profesionálny prístup bol pre mňa a môj tenis prínosom,” vysvetľuje samotná tenistka.

“Je s ním aj sranda!”

Slovami chvály nešetria aj ďalší športovci, ktorým Tomáš pomohol. “Dlhšie som mal problémy s chrbtom, nevedel som však, čo mi ich spôsobuje. Tomáša som spoznal ešte v Octagon Fighting Academy, je to pohodový chalan, má veľmi dobrý prístup,” opisuje MMA zápasník Braňo Zuzák, ktorého môžete poznať aj z niekoľkých zápasov organizácie OKTAGON MMA.

“Mám rád keď sa ľudia na nič nehrajú, s ním sa spolupracovalo výborne. Všetko mi vysvetlil a aj keď sme neboli spolu, písal mi a zaujímal sa, ako sa cítim, ako mi to ide. Je s ním aj sranda, môžem ho len odporučiť,” dodáva Braňo.

Tomáš v spoločnosti Braňa Zuzáka

Tréningami je nadšený aj Patrik Jevický, ktorý sa ako jeden z mála Slovákov ocitol v klietke s Machom Muradovom, dnes už česko-uzbeckou legendou hviezdiacou v americkej UFC.

“Tomáša poznám už dlhšie, ale trénovať som s ním začal len približne pred dvoma mesiacmi. Je to skvelý, skromný a šikovný chalan, dokáže z človeka dostať maximum, veď sa pozrite na tie videá,” dodáva s úsmevom Patrik, ten sa momentálne taktiež pripravuje na svoje nadchádzajúce zápasy pod taktovkou Tomáša Kulana.

Tomáš v príprave s Patrikom Jevickým

“Je to dobrý človek!”

Známy fighter Milan Ďatelinka si Tomáša taktiež nevie vynachváliť, ako sám tvrdí, má ho rád aj ako človeka a veľmi si ho váži.

“S Tomášom som naozaj veľmi spokojný, robí to dobre. Vždy mi pomohol moje problémy odstrániť, ani raz som sa v ňom nesklamal. Veľmi si ho vážim, nielen ako fyzioterapeuta, je to dobrý človek. Vždy keď som mal nejaký problém, tak za mnou meral cestu až východu, pomohol mi. Som mu zaviazaný a veľmi mu za to ďakujem,” nešetril pozitívnymi slovami Milan Ďatelinka.

Nie je to iba o profi športovcoch

26-ročný fyzioterapeut sa snaží pomôcť aj tým, ktorí sa športom primárne neživia, ale baví ich a robí šťastnými. Jedným z nich je aj Roman, ktorého vyše 8 mesiacov trápilo zranenie lýtka.

“Navštívil som asi 20 lekárov, ortopédov, chiropraktík a masérov, nikto mi ale nevedel pomôcť. Už po prvom vyšetrení u Tomáša sme prišli na to, kde je problém a začali ho promtne riešiť. Po dvoch, troch návštevách som konečne mohol behať a po takom dlhom období to bol pre mňa ako športovca najkrajší pocit na svete,” priznáva bežec.

Na tréningy chodieva doteraz, stále pracujú na jeho slabinách, spevňovaní chrbta a svalov, ktoré ani dovtedy netušil, že vôbec má. “Jeho prístup je veľmi profesionálny a odporúčam ho každému jednému športovcovi, ktorý má nejaký problém a nevie si poradiť,” dodáva v závere spokojný klient Roman.

Nová spolupráca, nové výzvy!

Najnovšie začal Tomáš spoluprácu aj so svetoznámym Vladom Moravčíkom, viacnásobným majstrom sveta a Európy v thajskom boxe a kickboxe. To, že aj taký uznávaný športovec má záujem o jeho služby, dokazuje len jeho ohromné kvality a znalosti, ktorými mladý Humenčan rozhodne disponuje.

Už čoskoro sa o ich spolupráci dozviete viac, sledujte náš magazín, samozrejme, aj Tomiho Instagram, ktorý je plný zaujímavých videí, cvičení a odporúčaní.

 

Foto/Video: Instagram/ tomascorekulan, bakinosik, patrik_jevicky,