Posledné dni otriasa vodami internetu hra Modrá veľryba, ktorá ženie deti k sebapoškodzovaniu a samovraždám. Boli však všetky tieto informácie pravdivé alebo sa jednalo, len o precízne naplánovaný HOAX, ktorý mal podporiť marketingovú kampaň? 

Modrá veľryba vytvorila za posledné dni medzi ľuďmi poriadnu paniku. Televízia, printové média či internet. Všetci sa spoločnými silami snažili verejnosti podať o desivej hre čo najviac informácií. Pred dvoma dňami k tejto hre dokonca vydala oficiálne stanovisko aj česká polícia:

„Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky, a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež!“

Prečítajte si tiež:

MODRÁ VEĽRYBA: Získali sme všetkých 50 príkazov a autentický chat!

 

Po vlne paniky a obrovského záujmu médií však na svetlo sveta vychádzajú informácie, ktoré svečia o tom, že sme sa možno všetci stali len obeťami obrovkého hoaxu! Toto podozrenie vyjarili aj manažéri pre internetovú bezpečnosť Martin Kožíška a Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci:

„Žádná hra tohoto typu organizovaně realizována není, jde o marketingový tah, který měl přitáhnout nové uživatele do konkrétních skupin na sociálních sítích. Nejrychleji se samozřejmě šíří obsah, který je destruktivní, jako jsou sebevraždy, sebepoškozování. Proto o tom děti také hodně diskutují, šíří materiály a věří, že něco podobného existuje!“ Experti veria, že deti tento obsah s úmyslom pritiahnuť do skupín nových fanúšikov.

Prečítajte si tiež:

Češka si chcela vyskúšať Modrú veľrybu zo zvedavosti: Teraz prežíva peklo!

Faktom je, že prekázať spojitosť medzi samovraždami a modrou veľrybou je často veľmi náročné a tak je možné, že sme sa všetci stali len obeťami jedného veľkého komplotu. Nech je pravda akákoľvek, Modrá veľryba poukazuje na veľmi dôležitý problém, ktorým je neustále rastúce percento detských samovrážd!

Zdroj/Foto: youtube, bleskove.cz, facebook