Každý z nás zrejme vie, že Mount Everest (v domácom jazyku Čomlungma) je najvyšším vrchom Himalájí, a teda i celej našej planéty. Jeho nadmorská výška je 8 848 metrov, predošlé merania hovorili o 8 849 či 8 844 metroch. Každopádne, to je asi tak všetko, čo vám možno v škole povadali.

My sme si ale pre vás pripravili, samozrejme, na základe overených zdrojov, zaujímavé fakty o „streche sveta“, ako býva Mount Everest niekedy nazývaný.

FAKTY

  1. Až v roku 1849 bol Mount Everest na základe britských meraní oficiálne vyhlásený za najvyšší vrch sveta, dovtedy platilo, že ním je indický vrch Kančendženga, ktorý je v skutočnosti s 8 586 metrami „až“ tretí.

  2. Priemerná letná teplota na vrchole je -19°C, v zime je to -36°C. Nad bod mrazu tam teplota v súčasných klimatických podmienkach nevystúpa nikdy, zároveň ani neklesá pod -50°C.

  3. Na vrchole či tesne pod ním môže fúkať aj vietor o sile 200 km/h.

  4. Samotní špičkoví horolezci potvrdzujú, že v posledných stovkách metrov je vzduch taký riedky, že na každý krok treba aj 12 či 15 nadýchnutí sa.

  5. Samotná licencia na to, aby ste sa mohli pokúsiť dostať sa na najvyšší bod planéty, stojí v súčasnosti približne 30-tisíc eur, a samozrejme, treba sa pripraviť aj na ďalšie náklady, ktoré sa môžu vyšplhať aj na ďalších 30-tisíc.

  6. Vo výške 8 000 metrov sa začína tzv. „mŕtva zóna“. Je to miesto, odkiaľ už prakticky nie je možné znášať pozostatky horolezcov, ktorých pokus o výstup zabil. Celkovo je v tejto oblasti približne 200 tiel.

  7. Odhaduje sa, že vrchol je pokrytý 4-6 metrami zmrznutého snehu.

  8. Na vrchol sa najčastnejšie dostavajú horolezci dvomi cestami, no od posledného záchytného tábora vedie celkovo až 6 ciest a existuje až 17 kombinácii, akými sa dá cieľ dosiahnuť.

Zdroj: Nzherald.co.nz | Foto: YouTube/Alpin_Zeit