Každý z nás zrejme vie, že Mount Everest (v domácom jazyku Čomlungma) je najvyšším vrchom Himalájí, a teda i celej našej planéty. Jeho nadmorská výška je 8 848 metrov, predošlé merania hovorili o 8 849 či 8 844 metroch. Každopádne, to je asi tak všetko, čo vám možno v škole povadali.
My sme si ale pre vás pripravili, samozrejme, na základe overených zdrojov, zaujímavé fakty o „streche sveta“, ako býva Mount Everest niekedy nazývaný.
FAKTY
- Až v roku 1849 bol Mount Everest na základe britských meraní oficiálne vyhlásený za najvyšší vrch sveta, dovtedy platilo, že ním je indický vrch Kančendženga, ktorý je v skutočnosti s 8 586 metrami „až“ tretí.
-
Priemerná letná teplota na vrchole je -19°C, v zime je to -36°C. Nad bod mrazu tam teplota v súčasných klimatických podmienkach nevystúpa nikdy, zároveň ani neklesá pod -50°C.
-
Na vrchole či tesne pod ním môže fúkať aj vietor o sile 200 km/h.
-
Samotní špičkoví horolezci potvrdzujú, že v posledných stovkách metrov je vzduch taký riedky, že na každý krok treba aj 12 či 15 nadýchnutí sa.
-
Samotná licencia na to, aby ste sa mohli pokúsiť dostať sa na najvyšší bod planéty, stojí v súčasnosti približne 30-tisíc eur, a samozrejme, treba sa pripraviť aj na ďalšie náklady, ktoré sa môžu vyšplhať aj na ďalších 30-tisíc.
-
Vo výške 8 000 metrov sa začína tzv. „mŕtva zóna“. Je to miesto, odkiaľ už prakticky nie je možné znášať pozostatky horolezcov, ktorých pokus o výstup zabil. Celkovo je v tejto oblasti približne 200 tiel.
-
Odhaduje sa, že vrchol je pokrytý 4-6 metrami zmrznutého snehu.
-
Na vrchol sa najčastnejšie dostavajú horolezci dvomi cestami, no od posledného záchytného tábora vedie celkovo až 6 ciest a existuje až 17 kombinácii, akými sa dá cieľ dosiahnuť.
Zdroj: Nzherald.co.nz | Foto: YouTube/Alpin_Zeit