Štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková prišla s veľmi dobrou správou. Slovensko bude mať po novom v kapse novú, účinnejšiu zbraň proti koronavírusu. Majú to byť monoklonálne protilátky a doraziť by k nám malo 15-tisíc dávok.

Ide o liek, ktorý nášmu telu poskytne pasívnu imunitu, dá mu protilátky a náš organizmus sa následne chráni. „Výhoda monoklonálnych protilátok je tá, že vedia pomôcť rýchlejšie, nakoľko pri vakcíne potrebuje dlhšiu dobu, aby telo dokázalo s tou nákazou bojovať,“ vysvetlila Ježíková.

Slovensko momentálne zabezpečuje až dva druhy týchto protilátok a to Bamlanivimab a Regener. „Podávajú sa ako infúzia a musia sa podať vo veľmi včasnom štádiu ochorenia, kedy sú ešte veľmi slabé príznaky a kedy osoba ešte nepotrebuje kyslík,“ povedala štátna tajomníčka.

Podávať sa budú pacientom, u ktorých nastane ťažký priebeh koronavírusu s fatalnými následkami. „Medicínske odporúčania sú také, že by to mali byť ľudia s BMI vyšším ako 40, ľudia po transplantácii orgánu alebo kostnej drene či onkologickí pacienti,“ informovala Ježíková. Monoklonálnymi protilátkami sa liečil napríklad aj exprezident USA Donald Trump.

Zdroj: pluska.sk | Foto: Pixabay