Doteraz sme žili s domnienkou, že koronavírusu môžu podľahnúť zväčša staršie kategórie vo veku nad 65 rokov, alebo pacienti, ktorých už sprevádzali vážne ochorenia. Toto je však veľký omyl. Čoraz viac sa medzi obeťami vyskytujú deti a mládež, ktorí predtým netrpeli žiadnymi závažnejšími ochoreniami. Podľa vedcov je dôvodom práve toto!

Ochoreniu Covid-19 už podľahlo tisícky ľudí, pri väčšine šlo o starších a chorých pacientov. No nedávne prípady potvrdzujú fakt, že koronavírus sa nevyhýba ani mladým a vitálnym jedincom. Experti si zpočiatku nevedeli vysvetliť, prečo je tomu tak, nakoniec prišli s novou teóriou, ktorá vysvetľuje náhle úmrtia u mladších ročníkov.

„Jednou z možností je génová variácia v géne ACE2. ACE2 je enzým, ktorý sa viaže na vonkajší povrch buniek v pľúcach, ako srdci,“ uviedol neurochirurg Sanjay Gupta pre CNN a podľa ktorého môže za všetko genetika. Ďalej poukazuje nato, že variácie génu ACE2, ktoré majú na starosti meniť receptor, umožňujú vírusu ľahší alebo ťažší prístup do našich buniek.

Gupta taktiež uvádza, že pacienti, u ktorých je potvrdený koronavírus, trpia nedostatkom pľúcnych surfakantov, teda tekutiny, ktorá v pľúcach vylučuje malé vzduchové vaky. „Ak si predstavíte pľúca ako špongiu, surfakant by bol saponátom, z ktorého by bola mäkká a pružná. Bez povrchovo aktívnej látky sa však vaše pľúca stanú tuhé a ťažko sa stláčajú. Môže to byť dôvod, prečo niektorí pacienti bojujú o život aj na dýchacích prístrojoch.“ uviedol.

Vážnym problémom môže čeliť aj úplne zdravý imunitný systém a to z tohto dôvodu: „U niektorých mladých zdravých ľudí môže veľmi reaktívny imunitný systém viesť k masívnej zápalovej búrke, ktorá by mohla premôcť pľúca a iné orgány. V týchto prípadoch to nie je starý alebo oslabený imunitný systém – je to taký, ktorý funguje príliš dobre,“ hovorí Gupta. Podľa neho si zdraví jedinci myslia, že sú doslova neporaziteľní a prijímajú menej prevencie a zväčša ignorujú zásady týkajúce sa koronavírusu.

Zdroj: info.sk | Foto: depositphotos.com