Už čoskoro by Slovensko malo prijať 250 utečencov, ktorí by v našej krajine mali ostať po dobu šiestich mesiacov. Naša krajina ale nie je ich cieľovou destináciou, ale len dočasnou zastávkou, kým nebudú presunutí do tretej krajiny. Vyplýva to z návrhu dohody medzi vládou Slovenskej republiky, Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM).

 

„Vláda Slovenskej republiky zodpovedá za udelenie národných víz pred vstupom utečencov na územie SR, a počas pobytu v zariadení v Humennom im poskytuje ubytovanie, stravu a základné hygienické potreby,“ uvádza Ministerstvo vnútra na svojej stránke. Migranti by mali byť ubytovaní v azylovom zariadení Migračného úradu MV SR v Humennom.

Výdavky spojené s prijatím migrantov si zodpovedné organizácie rozdelia. „UNHCR zabezpečuje vydanie cestovných dokladov pre utečencov a počas pobytu v SR uhrádza výdavky na nevyhnutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť a poskytuje utečencom sociálne služby. IOM ďalej poskytuje služby súvisiace s presídlením – kultúrnu orientáciu, zdravotné prehliadky na účely presídlenia, sériu očkovaní ako aj výstupné zdravotné prehliadky pred odchodom do krajiny presídlenia,“ dodáva Ministerstvo vnútra.

Slováci na Facebooku ihneď vyjadrili negatívny názor na túto situáciu a kritizujú nielen vládu, ale aj samotných Slovákov, ktorí nie sú ochotní nič zmeniť v tejto krajine.

Čo si o prijatí migrantov na Slovensko myslíte vy? Súhlasíte s tým alebo nie?

Zdroj: topky.sk, minv.sk | Foto: Facebook, Twitter