odkalisko posa

Možno ste o tom ani netušili, no na Slovensku máme nejnebezpečnejšiu skládku svojho druhu na svete. Jedná sa o odkalisko, ktoré je plné jedovatých látok a výrazne ohrozuje životné prostredie, ako aj zdravie obyvateľstva. Na jej odstránení sa môžete jednoducho podieľať aj vy!

 

Na východnom Slovensku sa nachádza neslávne známy „trojuholník smrti“. Tvoria ho fabriky v obciach Strážske, Vranov nad Topľou a Humenné. Chemko Strážske, Bukóza Vranov a elektráreň Vojany znečisťujú priľahlý environment natoľko, že si vyslúžili túto nelichotivú prezývku. Domácim robí vrásky na čele najmä odkalisko v Poši, ktoré patrí k najnebezpečnejším skládkam svojho druhu na svete.

Stovky ľudí žiadajú štát o odstránenie odkaliska v Poši no zatiaľ žiaľ neúspešne. To strpčuje život ľuďom už od roku 1977. „Okrem extrémnych obsahov arzénu v sedimentoch odkaliska boli v lokalite zistené aj zvýšené obsahy zinku, kadmia a v Kyjovskom potoku pod odkaliskom aj zvýšené obsahy celkového organického uhlíka (TOC), síranov, dusičnanov, chloridov a amónnych iónov,“ potvrdil hovorca Lukáč z Ministerstva životného prostredia SR pre SME.

trojuholnik smrti zemplin
Trojuholník smrti na Zemplíne

Obyvatelia priľahlej dediny Nižný Hrušov sú zúfalí a presvedčení, že práve odkalisko môže za množstvo ich zdravotných problémov, napr. rakovinu. Jedy sa totiž jednoducho dostanú cez stravu či vzduch aj do ľudského organizmu. „Najväčším kontaminantom na odkalisku je arzén, sú tam aj ťažké kovy a PCB látky!“ dodáva starosta Poše pre cas.sk. Nie je pritom žiadnym tajomstvom, že voda z odkaliska sa dostáva aj do toku rieky Ondava.

Ak si myslíte, že táto jedovatá skládka sa vás netýka, nakoľko nežijete na východnom Slovensku, alebo Zemplíne ste na omyle. Znečistenie preniká do toku rieky Ondava, odkiaľ putuje priamo do Dunaja a Čierneho mora. Odtiaľ sa škodliviny vracajú opäť k nám napr. v rybích konzervách. Za odstránenie odkaliska v Poši sa môžete jednoducho pričiniť aj vy, podpísaním petície, ktorú nájdete –TU–.

Odkalisko Poša

Ak vás téma „Trojuholníka smrti“ na Zemplíne zaujala, môžete si pozrieť krátky dokument o tejto tematike –TU–

 

Zdroj: cas.sk, sme.sk, tyzden.sk, youtube, facebook Video: streamable Foto: youtube