Pre nedostatok lôžok v nemocniciach a očakávanému ďalšiemu rastu nakazených koronavírusom, ministerstvo obrany SR postaví na svojom výcvikovom stredisku Lešť záchrannú poľnú nemocnicu, s kapacitou do 1500 pacientov!

Aktuálne pri boji s pandémiou Covid-19, pri ktorom začíname strácať kontrolu, pomáha už aj 567 profesionálnych vojakov. Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa sú títo vojaci nasadení na pomoc v 28 nemocniciach, v 31 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva a na 19 mobilných odberových miestach. Každopádne obavy z naplnenia situácie ako v susednom Česku sa čoraz zväčšujú, preto musíme byť v strehu.

Rezortná Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku má po reprofilizácii pre pacientov s COVID-19 vyhradených 106 lôžok, voľných je aktuálne 50 z nich. Ak by sa situácia rapídne zhoršovala a prišlo k naplneniu aj tejto nemocnice, budeme siahať na ďalšie naše kapacity,“ uviedol minister obrany Naď.

Ďalšími kapacitami myslel okrem plánovanej poľnej nemocnice ešte jednu poľnú chirurgickú nemocnicu, ktorú Ozbrojené sily SR využívajú na liečenie zranených vojakov z bojísk. Jej kapacita je momentálne pre 30 zranených, no zo zhoršujúcou sa korona situáciou by dokázali navýšiť počet lôžok o približne 10.

V rámci Centra výcviku Lešť by sme poskytli izoláciu a zdravotnú starostlivosť pre pacientov, ktorí by mali určitý priebeh ochorenia a samozrejme, tie najťažšie prípady by zostávali v nemocniciach. Do takýchto alternatívnych riešení by išli primárne stredne ťažké prípady,“ dodal na záver Jaroslav Naď.

Zdroj: startitup.sk | Foto: Pixabay