Na čiernom trhu ho kyberzločinci kupujú za pár desiatok eur, no pritom dokáže napáchať neuveriteľné škody. Mobilný vírus Rogue sa stal novým postrachom operačného systému Android a dostať sa môže do mobilu každého jeho používateľa.

Ako k takému niečomu dochádza? Ohniskom “nákazy” sú najmä necertifikované obchody s aplikáciami, dostať sa do vášho mobilu však môže aj prostredníctvom nevyžiadaného e-mailu alebo podvodných webových stránok.

“V linku vám pošlú, že toto je to, na čo ste čakali roky, presne tá aplikácia. Vy na to kliknete a z toho sa začne sťahovať nejaký súbor. To volá po problémoch, keď si takéto voľačo nainštalujete od cudzieho. To je akoby ste našli na ulici spadnutú desiatu, a rozhodnete sa, veď ja ju zjem, bude to dobré. No uvidíte, čo z toho bude,” tvrdí IT novinár Ondrej Macko.

Keď dôjde k stiahnutiu, hackeri budú schopní prevziať úplnú kontrolu nad zariadením, stiahnuť doň ďalší škodlivý obsah alebo, naopak, z neho všetky dáta. Prísť by ste mohli o fotografie, kontakty, uložené heslá, správy aj mnohé ďalšie. Zločinci by tiež dokázali sledovať cez mobil vašu aktivitu.

Vírus je vytvorený premyslene a pre bežného používateľa je jeho odstránenie komplikované. Malware sa takisto registruje ako správca zariadenia. Ak by ste mu toto povolenie chceli odobrať, vyskočí na vás otázka, či chcete naozaj odstrániť všetky svoje dáta, pričom kliknutím na hociktorú odpoveď by ste niečo stratili.

“Ak (používateľ) odpovie áno, príde o svoje dáta, ak odpovie nie, tak umožňuje odchod svojich dát, fotografií, kontaktov, polohy niekomu, kto ich môže neskôr využiť. V tomto prípade by som povedal, že vymazať, ale mať dobrú zálohu,” odporúča Macko.

Naďalej teda platí, že ak sa chceme chrániť pred vírusmi, mali by sme pravidelne aktualizovať systém, aplikácie (a súbory) sťahovať len z oficiálnych zdrojov a používať antivírus. Na škodu nie je ani urobiť si pravidelnú zálohu a byť ostražitý v prípade napájania sa cez verejnú sieť wi-fi.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Noviny.sk/TV JOJ | Foto: Pixabay