Orionidy, jeden z najrýchlejších meteorických rojov sa už tento víkend bude dať pozorovať na nočnej oblohe aj nad Slovenskom. Meteory dosahujúce rýchlosť až 66 kilometrov za sekundu si nesmiete nechať ujsť! 

 

Sú pomenované podľa bodu, z ktorého zdanlivo prichádzajú – inak známy aj ako radiant, ktorý sa v tomto prípade nachádza blízko súhvezdia Orión. Zvyčajne sa súhvezdie na oblohe začína objavovať z východnej strany v neskorých nočných hodinách, no v druhej polovici októbra spoza horizontu začína stúpať už pred polnocou.

Meteory sa často stanú viditeľnými až po tom, čo sa vzdialia približne 30 stupňov od radiantu, a tak sa nemusíte sústrediť iba na jediný bod – odporúča sa sledovať celú oblohu, nakoľko môžu smerovať naozaj kdekoľvek. Radiant by sa však mal nachádzať severne od červenskastej hviezdy súhvedzia Orión – Betelgeuse.

Interval aktivity Orioníd, ktoré sú periodickým rojom, je od 2. októbra do 7. novembra, a svoj vrchol by mal podľa predpokladov dosiahnuť práve tento víkend. Pozorovanie každoročného divadla vám však môže pokaziť mesiac, ktorý sa cez víkend nachádza tesne pred splnom, preto by sledovanie malo byť najjednoduchšie vo veľmi skorých ranných hodinách ešte pred svitaním v nedeľu, 21. októbra. Niektoré zdroje uvádzajú, že najlepší čas na pozorovanie je aj okolo druhej hodiny ráno počas dvoch dní – 21. a 22. októbra, kedy je Orión najjasnejší.

Pri maxime meteorickej aktivity tak môžete zbadať v priemere asi 10 až 20 meteorov za hodinu. Meteory sa okrem toho, že prichádzajú z blízkosti známeho súhvezdia, môžu pochváliť aj svojim pôvodom, ktorým je slávna Halleyho kométa – najznámejšia periodická kométa na svete, ktorá sa objavuje približne každých 75 rokov.

Zdroj/Foto: interez.sk, earthsky.org, space.com, stellarium.org, unsplash.com