bizarné fóbie

Svet je plný javov, zvierat alebo iných vecí ktorých by sme sa mali oprávnene obávať. Niektorí z nás sa však trasú už len pri myšlienke na niečo, čo sa nám zdá úplne hlúpe. Takýmto ľuďom sa netreba vysmievať, nakoľko oni za ich fóbie nemôžu. Skúste sa teda pri čítaní tohto článku vžiť do kože človeka ktorý týmto zákerným fóbiám musia každodenne čeliť!

 

1. Ablutophobia

Strach z kúpania sa.
Táto fóbia sa najčastejšie vyskytuje u detí a s vekom mizne. Avšak dospelí nie sú tejto zákernosti imúnni. Ľudia s ablutophobiov sa vyhýbajú sprchovaniu a čisteniu sa, čo vedie k nepríjemnému telesnému pachu a následnej sociálnej izolácii. To však nie je nič v porovnaní s úzkosťou ktorú prežívajú ak sú nútení kúpať sa. Ablutophobia je často, ako mnoho ďalších fóbií, výsledkom traumatizujúcej udalosti, ako napríklad topenie a často súvisí s aquaphobiov (strach z vody).

strach z kúpania

2. Pogonophobia

Strach z fúzov.
Ľudia postihnutí pogonophobiov sa nepriatelia s fúzatými chlapmi a prežívajú záchvaty úzkosti keď sa čo i len pozerajú na obrázok ktorý obsahuje takéhoto muža. Táto fóbia môže mať svoje korene v traumatickej spomienke alebo môže dokonca byť vyvolaná zo strachu pred niekým kto si zakrýva tvár!

strach z fúzov

3. Ergophobia

Strach z práce.
Úzkosť spôsobená pracovným miestom, strach z manuálnej roboty alebo psychická neschopnosť nájsť si prácu. To všetko môže spadať pod ergophobiu. Tieseň ktorú takto postihnutý človek zažíva má naň veľký dopad, nakoľko udržanie si práce sa stáva takmer nemožné. Táto fóbia môže pochádzať z negatívnych pracovných skúseností ako napríklad zneužívajúci zamestnávateľ.

strach z práce

4. Philemaphobia

Strach z bozkávania sa.
Philemaphobia je bežná u mladých a neskúsených milencov. Väčšinou mizne s uplynutím času a nadobudnutím skúseností, niekedy však aj napriek tomu pretrváva. Táto fóbia môže narušiť schopnosť formovať romantické vzťahy. Philemaphobia je spôsobená napríklad strachom z: prenášania chorôb, telesných pachov, dotyku, atď.

strach z bozkov

5. Phobophobia

Strach z fóbií.
Aký môže byť horší strach ako strach zo strachu samotného! Ľudia s phobophobiov sú často diagnostikovaní s inými úzkostnými poruchami ktoré narušujú ich každodenný život. Všeobecne sa vyhýbajú situáciám ktoré by mohli viesť k nepríjemným pocitom a a hrôze.

PRE VIAC BIZARNÝCH FÓBIÍ KLIKNI
>>>>TU<<<<

Zdroj: verywellmind.com | Foto: pixabay.com