fobie

Predtým ako sa pustíme do tých najdivnejších fóbií ktoré existujú, je potrebné si uvedomiť že nie každý strach je automaticky fóbia. Teda napríklad keď sa zľaknete pavúka na zemi, je to prirodzená reakcia a neznamená to, že máte arachnophobiu. Arachnophobik by reagoval oveľa horšie ako vy!

 

1. Arachibutyrophobia

Strach z arašidového masla, ktoré sa lepí na vrchu úst
Tí, ktorí takto trpia často nedokážu zjesť ani kúsok tejto pochúťky. Táto kondícia môže pochádzať z vážnejších zdrojov, ako napríklad traumatický zážitok s dusením sa.

arašidové maslo

2. Optophobia

Strach z otvárania očí
Pravdepodobne jedna z najviac limitujúcich fóbií keďže je ťažké urobiť niečo so zavretými očami. Optophobici preferujú tráviť čas vo vnútri s malým množstvom osvetlenia. Ako mnoho iných fóbií, aj táto sa najčastejšie formuje z traumatickým zážitkom.

3. Ephebiphobia

Strach z teenagerov
Často zakorenená v médiách, ktoré prezentujú dospievajúcich teenagerov ako nebezpečných a mimo kontroly, táto fóbia určite stojí za zničením mnohých romantických, ale aj priateľských vzťahov.

4. Linonophobia

Strach zo šnúr, strún a podobných vecí
Viete si predstaviť, aké to musí byť, nedokázať si zaviazať svoje topánky? Nuž, pre niektorých ľudí je to smutná realita. Táto fóbia je prepojená so strachom s bytím uviazaným, ktorý môže znovu pochádzať z traumy alebo aj z televízie!

5. Nomophia

Strach z bytia bez mobilného telefónu
V dnešnej dobe nie je nezvyčajné cítiť sa nesvoj bez prístupu k telefónu na dlhší čas. Nomophobici však prežívajú silnú úzkosť a paniku, ak ich mobil nie je plne nabitý. Táto kondícia je silno spojená so závislosťou na sociálnych sieťach alebo na počítačovej technológii.

telefón

Zdroj: therecoveryvillage.com | Foto: Pixabay