Zdravotná poisťovňa Dôvera v týchto dňoch rozposiela do poštových schránok Slovákov mimoriadne dôležitú poštu, ktorá mnohým doslova zachráni život. O čo ide?

V obálke od zdravotnej poisťovne si tisícky Slovákov nájdu test na vyšetrenie okultného krvácania, ktoré odhalí už aj zárodky rakoviny hrubého čreva a konečníka. Týmto nádorovým ochorením trpia najmä ľudia vo vyššom veku od 50 do 74 rokov. Štát spustil skríning už minulý rok, no pre pandémiu koronavírusu ho niektoré poisťovne stopli, s tým že pokračovať budú v ďalšom roku. „Celoplošný skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka vrátane odosielania testov na okultné krvácanie v stolici plánujeme spustiť v januári 2021,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Dôvera sa ale rozhodla nečakať, lebo čím skôr doktori ľuďom zo vzoriek odhalia ochorenie, tým väčšia šanca sa vyliečiť tam je. „Od roku 2015 sa za 5 rokov počet pacientov s touto diagnózou zvýšil až o polovicu. Napriek pretrvávajúcej nepriaznivej epidemiologickej situácii sme sa rozhodli dlhšie so skríningom nečakať,“ vysvetlil Marián Faktor, riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

„Test som si doma urobil a na druhý deň som sa k pani doktorke vrátil, aby ho vyhodnotila. Z výrazu jej tváre som pochopil, že sa asi niečo deje. Poslala ma na ďalšie vyšetrenie, ktoré v hrubom čreve odhalilo polypy. Keď mi po mesiaci vyšetrenie urobili znova, diagnóza sa potvrdila. Mal som rakovinu hrubého čreva,“ povedal pán Jozef Žák, ktorému tento preventívny test zachránil život.

Zdroj: pluska.sk | Foto: Pixabay.com