Celoplošný skríning je už na tento raz takmer za nami a drvivá väčšina ľudí z neho vyšla s negatívnym testom, ktorý je väčšou priepustkou na slobodu. Certifikát, ktorý sme dostali, však v žiadnom prípade nezaručuje, že sme aj zdraví. Ba čo viac, falošne negatívnych ľudí je teraz omnoho viac, než ich bolo po predchádzajúcich testovaniach!

Ako je to možné? Napriek tomu, že čísla hovoria jasne a pozitivita je omnoho nižšia ako na jeseň, vedci upozorňujú na to, že klesajúca krivka má v prípade testovania aj svoju odvrátenú stránku. Antigénové testy totiž odhalia najmä čerstvo infikovaných ľudí – a tých je omnoho viac, keď krivka rastie. Skríningom sme si teda overili, že sme v klesajúcej fáze. Takže…

„Pozor. Falošne negatívnych je teraz medzi nami oveľa viac ako na jeseň. Apelujem na všetkých, negatívny test neznamená, že nie ste infekční. Ani v čase testu, nieto 7 dní po teste. Nie je čas robiť oslavy a väčšie stretnutia v interiéri,“ upozorňuje matematik Richard Kollár.

Kým teda prvé testovanie odhalilo približne 1 z 2 infikovaných, teraz je to kvôli „dlhšie uskladnenému“ vírusu v organizmoch nakazených – výsledku klesajúcej fázy – iba 1 z 3. „Teraz dostalo viac ľudí neprávom priepustku na slobodu,“ dodáva analytik Tomáš Szalay.

Tiež to znamená, že vláda by nemala ani len pomýšľať na ďalšie uvoľňovanie opatrení. Opakovať chyby z novembra by totiž znamenalo nezmyselné predlžovanie trápenia v podobe krízy, ako aj množstvo ďalších zbytočných úmrtí spôsobených nezodpovednosťou.

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Pluska.sk | Foto: Facebook/Bratislava – Hlavné mesto SR, Malacky.sk, Webnoviny