Koronavírus na Slovensku si každým dňom vyžiada kopec mŕtvych a počty nakazených stále enormne stúpajú. Analytici to dávajú za vinu slabým opatreniam a nezodpovednosti ľudí. Analytici z Dáta bez pátosu odhadujú čísla na aktuálny január 2021.

„Špičku II. vlny vidíme až v polovici januára. Dovtedy budeme vďaka výletom, návštevám, stretnutiam, chatám/penziónom, lyžovačkám, oslavám, otvoreným úradom, ne-home-officeom, cestovaniu spoločne v autách, autobusoch, vlakoch stúpať v počte nových prípadov,“ uviedli na sociálnej sieti. Aj napriek tomu, že nemocnice sú už teraz plné v najbližších dňoch bude ešte horšie. Podľa zverejnených dát predpokladajú viac ako 300 pacientov každý deň a priemerný počet 77 nových obetí na Slovensku denne.

Za celú zlú situáciu môžu tieto faktory. „Pokyny nezaznievajú jasne a hlasne, kontrola po testoch neexistuje. Všetko je postavené na dobrovoľnosti registrácie. Rovnako sa nedostatočná pozornosť venuje diagnostike, povinnému meraniu teploty, detekovaniu príznakov a testovaniu do výroby, prevádzok služieb (obchodov) a na stavby dochádzajúcich pracovníkov. Následné trasovanie okolia infikovaných tiež nie je dostatočné a okamžité,“ dodali analytici.

Prognózy na budúce dni vyjadrili v nasledujúcom grafe:

Zdroj: FB/databezpatosu | Foto: Pixabay