Nemusíte byť ekonóm, aby ste sa už mnohokrát v živote stretli so slovom INFLÁCIA. Čo to vlastne je, na čo slúži, a čo by sa stalo, ak by nebola regulovaná? Veľmi dobre vám to povie nasledovné video „pre deti“, ktoré avšak veľmi dobre vysvetlí, o čo ide aj všetkým dospelým!

Skôr, ako si pustíte video, vám povieme pár slov. Inflácia je najlepšie interpretovaná ako znehodnocovanie peňazí vplyvom ich zvyšujúceho sa množstva. To znamená, že dnes si za tú istú sumu kúpite viac produktov ako v budúcnosti, no menej, ako ste si kúpili v minulosti. Samozrejme, týka sa celej ekonomiky, pričom na niektorých výrobkoch či službách sa odzrkadľuje menej, na iných zase viac. Extrémom sú zrejme nehnuteľnosti.

Inflácia, a teda znehodnotonie peňazí, je v ideálnom prípade na úrovni 2% ročne. Skôr, ako vás to úplne prehľadne ukáže video, vám to priblížime na príklade obyčajnej čokolády. Predstavte si, že máte v ruke bankovku v hodnote 100€ a pred vami leží čokoláda v hodnote 2€. Dnes si ich môžete kúpiť presne 50.

Avšak, keďže ročne všetky nákladové položky zdražejú o 2%, aj cena samotnej čokolády bude o 2% vyššia. Jej cena bude teda 2,04€ A už si za 100€ nekúpite 50 čokolád, ale len 49.

A napríklad, o 10 rokov sa jej cena zvýši už o 20%, a teda, bude stáť už 2,40€. Za 100€ si ich kúpite už len 41. Na 50 tých rovnakých čokolád už budete potrebovať teda 120€. Avšak, jednou z hlavných úloh centrálnych bánk je to, aby to zvyšovanie cien bolo v určitom súlade so zvyšovaním platov a celkového množstva peňazí v obehu. V závere videa avšak uvidíte, že ak by sa to nedialo, malo by to fatálne následky.

VIDEO – Rozprávka o inflácii

 

Zdroj | Foto | Video: YouTube/NBS, Streamable, Giphy.com Funmagazín.sk