Šírenie pandémie koronavírusu, žiaľbohu, neutícha a každým dňom sa nakazí množstvo ďalších ľudí, poniektorí ani netušia odkiaľ. Za ten čas, čo nám vládne ochorenie a my boj s ním stále prehrávame, vzniklo množstvo konšpiračných teórií o šírení sa nebezpečného vírusu. Znepokojení ľudia sa obávali aj toho, či je možné sa nakaziť Covidom-19 pri nakupovaní a to chytaním sa zábradlia v nákupnom centre či nákupného vozíka v potravinách.

Českí vedci preto začali skúmať správanie sa vírusu na spomínaných plochách a prišli k jasnému záveru. „Z povrchu sa nikto nemohol infikovať, aj keď tieto povrchy obchytalo tieto niekoľko tisícok ľudí a naschvál sa tam neupratovalo,“  tvrdí český neurobiológ a expert na molekulárnu genetiku Omar Šerý.

Tvrdenie zakladajú na tom, že voda sa na povrchu po chvíli vyparí a zostane len suchá častica, v ktorej bol vírus a následne sa stratí. Nakaziť sa vírusom môžete, len ak je v kvapôčkovej podobe. Preto nosením ochranných rúšok v obchodoch či MHD, ktoré sa neustále dezinfikujú, je riziko nakazenia sa veľmi malé.

Zdroj: dobrenoviny.sk | Foto: Pixabay.com