Vláda premiéra Igora Matoviča presadila opätovné celoplošné testovania, ktoré sa týždeň čo týždeň opakujú a to aj po spustení Covid automatu. Občanom našej krajiny už lezú krkom každým dňom sa meniace nariadenia vlády spojené s bojom proti pandémii koronavírusu.

Problematikou sa začala zaoberať aj mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (ILP), ktorá odhalila viacero vládnych pochybení a možných porušení ľudských práv občanov Slovenska.

„V prvom rade treba zdôrazniť, že dočasné obmedzenie niektorých ľudských práv a slobôd z dôvodu ochrany života a zdravia nie je porušením ľudských práv. V situácii, keď denne zomiera na Covid-19 100 ľudí a v nemocniciach je najviac pacientov od vypuknutia pandémie, vláda a parlament môžu a robia správne, že niektoré práva a slobody obmedzujú. Obmedzovanie ľudských práv a slobôd však nemôže slúžiť na vydieranie a zastrašovanie občanov a občianok, aby sa zúčastnili plošného testovania, ktorého účelnosť je prinajmenšom sporná a zároveň jestvuje odôvodnené podozrenie, že ide o politický marketing. Koniec koncov sám premiér to označil za “referendum o Matovičovi,” uviedol riaditeľ ILP Peter Weisenbacher.

“Zákaz pohybu v prírode či individuálnych športov pre osoby, ktoré sa testovania nezúčastnia, je neadekvátnym a disproporčným zásahom do ľudských práv a slobôd. Máme tu množstvo ľudí, ktorí od Vianoc pracujú z domu, sú s deťmi, nemôžu teda nákazu ani teoreticky šíriť a preto nejestvuje dôvod, prečo by sa mali zúčastniť testovania. Práve naopak účasť na testovaní ich potenciálnemu riziku nákazy vystavuje. V situácii, keď je podľa odborníkov dôležité udržiavať imunitu obyvateľstva v dobrom stave, čomu pohyb na čerstvom vzduchu napomáha a takéto opatrenie naopak nahráva vírusu. Problémom je najmä nízka presnosť Ag testov a výsledok môže dávať ľuďom bez príznakov falošný pocit, že sú negatívni, čím ich nemôžeme arbitrárne odlišovať od ľudí, čo sa Ag testu nezúčastnili,” uviedla koordinátorka analýzy Alena Krempaská s tým, že v iných krajinách sa tento typ plošného testovania nekonal, iba na základe dobrovoľnosti alebo PCR testami.

Zdroj: ludskeprava.sk | Foto: Facebook/igor.matovic.7