Vo všeobecnosti platí, že spoločnosť, ktorej plánujete “dať” svoje peniaze, by ste si mali dôkladne preveriť. Mnohí Slováci však pri investovaní, pôžičkách, alebo poisteniach, sadnú na lep nedôveryhodným sprostredkovateľom. Národná banka teraz varuje pred pyramídovým podvodom!

Ak to znie až príliš dobre na to, aby to bola pravda, majte sa na pozore! Národná banka varuje Slovákov pred vysokými výnosmi, ktoré im sľubujú finančné spoločnosti pri investovaní peňazí. Môže sa totiž jednať o známy pyramídový podvod, kedy vám podrobnosti vašej investície prezradia konzultanti až po zaplatení vstupných poplatkov. Vtedy už ale bude zvyčajne neskoro.

“Buďte opatrní a zvážte, či môže byť sľubovaný zisk reálny. Pozrite sa na internete, aké výnosy môžete dosiahnuť u konkurencie a či nie je zhodnotenie nereálne. Zvýšte pozornosť, ak je sľubovaný garantovaný výnos,” odporúča ľuďom podľa SME regulátor národnej banky. Spoločnosť, ktorej plánujete dať svoje peniaze, si radšej poriadne preverte. Môžete tak urobiť aj na webovej stránke NBS.

Dôkladne si prezrite, kde má spoločnosť sídlo a zamerajte sa aj na diskusné fóra a prípadné sťažnosti predchádzajúcich klientov. Ak sa totiž stanete obeťou pyramídovej schémy, môže sa stať, že veľká časť zisku bude vyplatená najprv manažmentu spoločnosti. “Seriózna spoločnosť spotrebiteľa neuháňa. Venovať zvýšenú pozornosť je potrebné produktom a službám, ktoré nie sú dohliadané NBS. Ide napríklad o virtuálne meny, crowdfunding, P2P pôžičky”, vystríha NBS.

Zdroj: Ekonomika.sme.sk | Foto: Pixabay.com