Celý svet vrátane Slovenska takpovediac bojuje s pandémiou koronavírusu, ktorej dopad na spoločnosť, na podnikateľov, na jednotlivcov, na všetkých, je citeľný a všadeprítomný. V mnohých krajinách sa verejnosť začína búriť proti nariadeniam kompetentných, no v drvivej väčšine prípadov to aj tak príliš efekt nemá. U nás to ale vyzerá s nariadeniami a všeobecným dianím veľmi zvláštne. Kto nesie vinu za aktuálnu situáciu?

Menovať jediného vinníka je nieže trúfalé, ale priam nemožné. Krízový štáb, odborníci, sila sociálnych sietí a mnohé ďalšie faktory vplývajú na to, čo ľudia prežívajú. Môže byť však do istej miery za to zodpovedná aj aktuálna prezidentka našej krajiny Zuzana Čaputová?

Ako hlava štátu má rôzne kompetencie a nemalé práva. V súvislosti s tým, čo sa deje, ale jej tvár nie je príliš vidieť. No napríklad voči povinnému celoplošnému testovaniu a stupňujúcemu tlaku zo strany verejnosti sa niekoľkokrát vyjadrila. Neukazuje sa však v týchto dňoch ako nedostatočne silná?

Prezident SR je zároveň aj najvyšším veliteľom ozbrojených síl, v jej kompetencii je odvolanie premiéra a mnohé ďalšie veľmi významné “privilégiá”. Ako je teda možné, že poza jej chrbát si krízový štáb a premiér Igor Matovič zmysleli napríklad prítomnosť ozbrojených zložiek pri testovaní a samotná hlava štátu sa to dozvedela prakticky až z médií? A ako je možné, že na margo takéhoto “amatérskeho” počínania si premiéra nevystúpila v ktorejkoľvek televízii pred Slovenskom a “nevyčistila” mu žalúdok? Taktiež sama dobre určite vidí, ako amatérsky, nepremyslene a nejasne prichádzajú nariadenia týkajúce sa nás všetkých (a aké reakcie kolujú internetom). Prečo to toleruje? Či už si toho nevšíma, nemá dostatočný rešpekt alebo nemá chuť sa k tomu celému postaviť ako suverénny líder a hlava národa, je to zle.

Mnohí mali voči pani prezidentke Čaputovej výhrady po jej zvolení do funkcie, niektorými činmi si možno získala ďalších priaznivcov. Teraz mala (a stále má) ohromnú šancu poriadne stúpnuť v očiach národa, v očiach jej podporovateľov i jej odporcov. Možno by stačilo predstúpiť pred národ a oznámiť, že sa stretla s pánom Matovičom, členmi krízového štábu, s ďalšími poprednými politikmi a jasne im dala najavo, že má názor a riešenia. Alebo aspoň tým, že by mala hrdosť prostredníctvom RTVS skritizovať premiéra za to, čo predvádza a naznačiť mu, že ak okamžite nezmení svoje počínanie si, svoje vystupovanie, svoju rétoriku a celkovú prácu krízového štábu, bude očakávať jeho rezignáciu. To sa očakáva v ťažkých časoch od hlavy štátu.

Ľudia mali síce svoj názor na pánov Mečiara, Dzurindu či Fica, avšak posmečky na ich adresu sme tu veru nemali. Vari neprekáža pani prezidentke ani to, že vo veľmi ťažkých časoch je premiér vlastnou vinou za šaša? A to ešte pred ôsmymi mesiacmi bolo jeho víťazstvo vo voľbách pomerne vítaným krokom. Bolo…

 

Foto: Twitter