Požiar v Černobyle sa hasičom nedarí už desiaty deň uhasiť, hrozí katastrofa. Šíri sa veľmi rýchlo, dostal sa až do mesta Pripiať vzdialeného len 2 kilometre od úložiska rádioaktívneho odpadu.

Lesné požiare vznikajú najmä v tomto jarnom období, keď ľudia začnú vypaľovať suchú trávu a s pomocou vetra sa plamene rozšíria veľmi ľahko. Práve takéto nezodpovedné správanie ľudí, v tomto prípade 27-ročného mladíka, má za následok hrozivé požiare. Nebezpečenstvu sa snaží zo všetkých síl predísť celkovo 400 hasičov, dve lietadlá a tri helikoptéry, no zatiaľ, bohužiaľ, neúspešne.

Napadnutá oblasť je od výbuchu budovy reaktora číslo 4 v Černobyľskej jadrovej elektrárni v roku 1986 neobývaná. Rizikom je ale tzv. hrob opustených vysoko kontaminovaných automobilov a vozidiel, ktorý sa hasiči snažia uchrániť.

Situácia je kritická. Zóna je v plameňoch. Miestne úrady hlásia, že je všetko pod kontrolou, ale v skutočnosti oheň rýchlo zasahuje nové územia,” zverejnil na sociálnej sieti člen štátnej rady pre správu uzavretej zóny Jaroslav Jemelianenko.

Zdroj: Photo/Yaroslav Yemelianenko  Foto: depositphotos.com