Informácia, ktorú ako prvý priniesol portál HNonline, znie na prvé počutie dosť neuveriteľne – hovorí o tom, že Slovensko si v plnom rozsahu neuplatnilo nárok preverené vakcíny americkej firmy Pfizer. Vláda tak pripravila svojich občanov o 3 milióny vakcín, a to navyše v čase, keď premiér Igor Matovič vo veľkom nakupoval neregistrovaný Sputnik V. 

Ako k tomu došlo? Ešte v decembri 2020 sme si v rámci balíčka pre EÚ objednali od Pfizeru všetko, čo firma ponúkla, spolu 2,4-milióna vakcín. Začiatkom marca, keď na európskej úrovni prebiehali rokovania o ďalších 200-miliónoch dávkach a Slovensko si tak mohlo nárokovať rovnaký podiel ako v decembri, si naša vláda vypýtala podstatne menej vakcín – len 600-tisíc dávok!

Ako sme sa vzdali troch miliónov preverených vakcín

Podľa informácie, ktorú potvrdila firma Pfizer Slovensko, sme tak sami seba dobrovoľne pripravili o 1,8-milióna dávok. O ďalších 1,2-milióna sme prišli v momente, keď sme si neuplatnili žiaden podiel z opcie.

K rozhodnutiu mávnuť rukou nad troma miliónmi vakcín pritom došlo vtedy, keď premiér Igor Matovič – odvolávajúc sa na zachraňovanie ľudských životov – informoval o zazmluvnení dvoch miliónov ruských vakcín. Očkovať sa nimi nemôžeme doteraz.

Vysvetlenie rezortu zdravotníctva

Vláda sa obhajuje tvrdením, že v tom čase nešlo o jediný nákup vakcín Pfizer a milióny dávok od tejto firmy už máme v súčasnosti objednaných.

“Ministerstvo zdravotníctva ubezpečuje, že v rámci druhého kontraktu má Slovensko potvrdených dodatočných 3,4-milióna vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, ktoré majú prísť od apríla do decembra tohto roka. Tieto vakcíny sú nad rámec pôvodného kontraktu 2,4-milióna očkovacích dávok,” vyjadrila sa hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Školácke chyby a plemenná obhajoba Sputnika: Matovič si opäť neodpustil…

Zdroj: HNonline, Pluska.sk | Foto: Facebook/Newsmax, Peter Smolka