Zrejme ste postrehli, že behom druhého októbrového víkendu sa konali v susednej Českej republike parlamentné voľby. Volebná účasť bola veľmi vysoká (až 65,43%), víťazom sa stala „koalícia“ troch strán pod názvom SPOLU, do parlamentu sa dostali len štyri z viac než dvoch desiatok subjektov, no stalo sa aj niečo, čo by sa možno malo začať riešiť.

A nielen v Česku, ale aj na Slovensku a v mnohých ďalších krajinách. O čo ide? Už v nadpise sme spomenuli milión „zmarených“ hlasov (presnejšie povedané 1 069 359, čo je cca 20% platných hlasov). K urnám pritom dorazilo približne 5,4 milióna Čechov.

Čo sme nazvali „zmarenými“ hlasmi? Všetky hlasy subjektov, ktoré získali menej ako 5% hlasov, a teda, v Česku fungujú parlamentné voľby rovnako ako na Slovensku. Kto nezíska aspoň päť percent zo všetkých platných hlasov, akoby nezískal žiadny. A to sa zdá mnohým ľuďom pomerne kontroverzné.

Babišove ANO tesne prehralo

Predsa len, voľby by mohli celkom inak dopadnúť, ak by boli voľby 2-kolové ako prezidentské. Ak by tých cca 4,3 milióna ľudí dalo hlas opäť rovnakej strane, no tá zvyšnácca miliónová skupina (plus tí, ktorí neprišli v 1. kole), mohla dať tentokrát svoj hlas len jednej z tých „silných“ strán, výsledky by mohli byť celkom iné. Veď teraz v Česku víťazné SPOLU vyhralo pred ANO len o cca 35 tisíc hlasov.

Čo sa týka Slovenska, u nás bolo tých „prepadnutých“ hlasov v predošlých voľbách percentuálne ešte viac (cca 28%), než teraz v Česku. Myslíte si, že by sa malo v tomto smere začať niečo riešiť?

Okrem možnosti 2. kola by pripadala do úvahy aj možnosť, že by každý z nezvolených subjektov mohol svoje hlasy „presunúť“ ktorejkoľvek parlamentnej strane, ktorej program je jej najbližší. Počet kresiel pre jednotlivé strany by sa tak či tak o niečo zmenil. A možno aj výraznejšie.

Foto: Twitter, Pixabay