Situácia v Nitre sa každým dňom drasticky zhoršuje. Počty nakazených a mŕtvych pacientov na Covid-19 priniesli zavedenie plošného testovania antigénovými testami prebiehajúce po tri nasledujúce víkendy.

„Dobrovoľné plošné testovanie nie je efektívne,“ povedal premiér Igor Matovič s tým, že pracujúci ľudia v Nitrianskom okrese ho pred vstupom do práce budú musieť podstúpiť. Do práce pôjdu len tí, ktorí budú disponovať negatívnym testom, nie starším ako 7 dní.

Urobíme teda to, čo aj na Orave, teda dobrovoľné-nedobrovoľné testovanie. Či sa vám to páči, alebo nie, prioritou je ochrana zdravia, uviedol premiér v porovnaní s Oravou, ktorej okresy zodpovedajú veľkosti mesta pod Zoborom, Nitre. Mimoriadne plošné testovanie podporuje aj primátor mesta Marek Hattas, ktorý je pripravený a odhodlaný zorganizovať víkendové testovanie a zachrániť tým desiatky životov. Pandémia v Nitre zaplnila nemocnice, krematória a boli nútení zaobstarať aj chladiaci príves pre zosnulých, ktorých denne pribúda stále viac.

Podľa slov riaditeľa nitrianskej fakultnej nemocnice Milana Dubaja sú jej zamestnanci na pokraji síl a obávajú sa priebehu ďalších dní. „Včera pribudlo osem pozitívnych lekárov. Mnohí z nich sú príznakoví, vážne chorí. V kritickom stave nie je, chvalabohu, žiadny. Mnohí majú dlhodobé problémy, ale aj tak sú v práci. Zomrel nám urológ, zomrel nám pracovník urgentu, dnes zomrel aj internista,“ hovorí Dubaj, ktorý verí v efektivitu plošného testovania. Testovanie bude bezplatné a použijú sa kvalitnejšie antigénové testy od SDBiosensor, nie slabšie RapiGen, ako sa pôvodne predpokladalo.

 

Zdroj: Facebook/nitramesto, igor.matovic.7 | Video: YouTube/ HN televízia