Okolo COVID-19 existuje veľké množstvo otáznikov. Vedci sa doteraz nezhodli na tom, ako vírus vznikol, a samozrejme, na desiatkach ďalších otázok. A keď v tom nemajú úplne jasno ani vedci a odborníci z praxe, čo potom bežní ľudia, na ktorých sa valia najrôznejšie správy zo všetkých strán.
Nečudo, že vznikajú dezinformácie a spoločnosť je silne rozdelená. Veľké množstvo ľudí znepokojuje i skutočnosť, že majú na mnohých miestach preukazovať svoju „bezinfekčnosť“, pričom už nie je nijakým tajomstvom ani fakt, že nakaziť sa môžu i očkovaní. Samozrejme, od začiatku je pomerne kontroverzná skutočnosť, a už zdravý rozum napovedal, že samotné testy prakticky o ničom neinformujú. Len o tom, že v danej chvíli mal alebo nemal človek virus v tele.
Avšak, ak je jeho „platnosť“ napríklad 7-dňová, pričom už pár minút po teste sa mohol človek niekde „nakaziť“, aký to malo význam? Kĺudne, ak mal mierny priebeh, ktorý ho nelimitoval, mohol celé obdobie roznášať vírus ďalej.
Najnovšie, ak sa to tak dá povedať, mnohí ľudia bojujú za to, aby dokladom o bezinfekčnosti bol aj test na protilátky. V Česku za to bojuje časť opozície na čele so stranou SPD, pričom jej predseda Tomio Okamura prostredníctvom verejnoprávnej televízie ČT informoval, že jeho názor zastáva aj hlava štátu Miloš Zeman. Poukazuje i na to, že napríklad v Rakúsku už test na protilátky dokladom je, a navyše, má možno úplne najvyššiu výpovednú hodnotu. Prečo to tam ide a u nás nie?
Avšak, i na protilátky majú samotní experti v Česku rôzne názory a ČT informovala, že premiér Andrej Babiš chce v prvom rade docieliť ich zjednotenie sa v danej problematike. Viacerí tvrdia, že i keď má človek protilátky, nie je to dôvodom, prečo by sa nemal nechať zaočkovať a ešte viac sa „posilniť“. Naopak, iní sa obávajú, že práve ľudia vybavení protilátkami, ktorí sa očkovať nechajú, riskujú nežiadúce účinky.
A čo vy? Aký máte názor na preukazovanie sa testom na protilátky, ktorý by mohol mať až niekoľkomesačnú platnosť. Zdať sa to môže pomerne logické, veď ak idete na preventívnu prehliadku, tak vám následne doktor naordinuje alebo odporučí nejaké lieky či vitamíny len v prípade, ak vám niečo chýba (napr. málo železa, horčíku, vápniku, nejakého vitamínu atď). Avšak, či takto funguje aj imunita voči COVID-19, nie je zrejme 100-percentne isté, čoho sa obáva časť vedeckej obce poukazujúca na nejasnosť odhadnutia ideálnej hranice a jej udržania sa v tele.
Zdroj: Ceskatelevize.cz, Funmagazín.sk | Foto: Pixabay, Twitter