Koronavírus, ktorý evidujeme už vo viacerých mutáciách, stále trápi celý svet. Najnovšie sa zistilo, že nie je najnebezpečnejší len pre starších ľudí, problémy spôsobuje aj u detí okolo 10 rokov.

Lekári to označujú ako PIMS, teda pediatrický multisystémový zápalový syndróm, ktorý pripomína už známu tzv. Kawasakiho chorobu – teda zápal ciev v detskom veku.

„Je to zápal malých ciev, prejaví sa to zmenami na koži, vznikajú vyrážky, objavujú sa bolesti kĺbov, často sú postihnuté obličky, vyskytujú sa zmeny tlaku, môže byť postihnuté srdce, vplyv to má aj na mozog. Podľa toho, na ktorom orgáne je u pacienta zápal výraznejší,“ povedal pediater a člen Ústredného krízového štábu Peter Visolajský s ubezpečením, že nemocnice na Slovensku majú s týmto syndrómom skúsenosti.

Od začiatku prvej vlny pandémie sa väčšina nemocníc po celom Slovensku s takto chorými deťmi s rovnakými príznakmi stretla a úspešne ich vyliečila aj keď to nebolo jednoduché. „Ochorenie sprevádzal kožný výsev rôzneho charakteru, výrazný zápal spojoviek oka, červené pery a sliznice dutiny ústnej, malinový jazyk. K poklesu teplôt došlo až po podaní imunoglobulínov,“ povedala hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická s tým, že všetci potrebovali intenzívnu starostlivosť a monitorovanie klinického stavu a sledovanie kardiológom a reumatológom nielen počas hospitalizácie ale aj po prepustení.

„Keďže v súčasnosti celosvetovo evidujeme viac ako 92 miliónov prípadov COVID-19 s pomerným zastúpením detskej populácie, je pravdepodobné, že sa s týmto syndrómom budene stretávať častejšie aj u nás. Preto je dôležité na toto ochorenie myslieť, včas ho rozpoznať a adekvátne liečiť,“ dodal profesor Králinský z Banskej Bystrice.

Zdroj: pluska.sk | Foto: pixabay.com