Ústredný krízový štáb včera popoludní zasadal do neskorej noci. Približne polhodinu po polnoci sa stretnutie skončilo a všetkým bolo jasné, že sa prerokovávali nové dôležité opatrenia, ktoré nám znova o čosi zmenia život. 

Igor Matovič v sprievode ministra zdravotníctva a hlavného hygienika predstúpil pred novinárov a zhrnul výsledky nočného rokovania aj počet nových testovaných a nakazených na koronavírus.

Minister zdravotníctva Krajči informuje, že počet vyšetrených za včerajší deň je 747. Negatívnych vzoriek bolo 724 a pribudlo novonakazených v počte 23. Celkovo bolo na Slovensku negatívne testovaných 6 119 ľudí a celkovo nakazených je k včerajšiemu dňu 292. Všetci boli zatiaľ testovaní v Národnom referenčom centre, nie ešte v súkromných laborátoriách.

„Dnes nadránom sme prijali pár prekvapivých opatrení na Ústrednom krízovom štábe,“ informoval vopred na svojom Facebooku. Slováci preto s napätím očakávali, čo sa zmení.

NOVÉ OPATRENIA

  • Pohotovostné lekárne zostávajú v nedeľu otvorené.
  • Veterinárne ambulancie zostávajú v nedeľu otvorené
  • Štát bude „odchytávať“ aj cestovateľov a ľudí, ktorí sa zo zahraničia vrátia individuálne. Doteraz sa to týkalo iba hromadných návratov.
  • Sprísnenie hygieny v otvorených prevádzkach: povinné rúško, povinná dezinfekcia rúk a ochranné rukavice pri dverách, minimálny odstup 2 metre v radoch pri pokladniach, počet nakupujúcich v prevádzke v jednom okamihu – 1 nakupujúci na rozlohu 25 metrov štvorcových (príklad, ak má predajňa plochu 1000 metrov štvorcových, môže v nej byť 40 ľudí) Toto musí zabezpečiť obchodná prevádzka, ak chce, aby bola otvorená
  • Otvoria sa nové prevádzky – očné optiky, lísingové služby, STK a emisná kontrola, servis výpočtovej techniky, kľúčové služby a zámočníctva, advokátske a notárske kancelárie, zberné dvory, predajne galantérie a metrového textilu, servis bicyklov, záhradkarstvo a záhradná technika, stavebniny, železiarstvo, farby laky, elektroinštalačný materiál – musia ale dodržiať vyššie spomínané hygienické podmienky. (Hygienické opatrenia a rozostupy neplatia pre prevázdky, ktoré majú otvorené vonku)
  • Vyššie spomenuté otvorenie nových prevádzok sa netýka obchodných domov a centier. Tam môžu naďalej zostať otvorené IBA potraviny, lekárne, drogérie a ďalšie prevádzky, ktoré mohli byť otvorené doteraz.

Celá tlačová beseda:

Foto: Instagram/ obycajniludia | Zdroj: TK | Video: YouTube/ HN televízia