Keď svetlo sveta uzrel mimoriadne úspešný seriál Černobyľ, niektorí aktivisti vyhlásili za rasistické, že v ňom nie je jediná postava inej ako bielej pleti. To, že sa odohrával v roku 1986 na Ukrajine, kedy tam žiadni černosi nežili, považovali len za nepodstatný detail.

Rovnaké pobúrenie vo svete neraz vidíme, keď afroamerického herca dabuje beloch, ba dokonca keď knihy napísané čiernym autorom prekladá niekto, kto čierny nie je. Pre prípad, keď sa náhodou stane, že pôvodne farebnú postavu vo filme stvárni biely herec, dokonca už existuje aj termín – „whitewashing“. Najznámejším príkladom je postava pána Yunioshiho z filmu Raňajky u Tiffanyho, ktorú stvárnil Mickey Rooney.

Čierna Anna Boleynová

Téma rasových predsudkov je vo svete mimoriadne aktuálna a rozdeľuje ľudí do viacerých táborov. Britská režisérka Lynsey Miller sa preto rozhodla vyjadriť svoj názor veľmi svojsky, hoci trochu extrémnym spôsobom. Do pripravovaného seriálu o Anne Boleynovej obsadila do hlavnej úlohy herečku Jodie Turner-Smith. A tá je – na rozdiel od manželky Henricha VIII. sťatej v roku 1536 – čiernej pleti.

Hoci je táto informácia zverejnená už dlhšie, vlna odporu sa zdvihla až vo chvíli, keď produkcia zverejnila prvé zábery z minisérie. Ľudia režisérku okamžite obvinili z „blackwashingu“ – presného opaku spomínaného „whitewashingu“ – a mnohí sa rozhodli seriál otvorene bojkotovať s tvrdením, že už len výber herečky pošliapal akúkoľvek nádej na dôveryhodnosť.

„Anna Boleynová nebola černoška. Pretože je to od začiatku do očí bijúca historická nepresnosť lemovaná radikálnou woke kultúrou (tzv. ‚kultúra vymazávania‘, pozn. autorky), nemienim sa na to pozerať,“ vyhlásil jeden z komentujúcich na Twitteri.

„Preboha, prečo?!,“ pýtal sa ďalší. „Je to reálna historická postava a bola biela, či sa to niekomu páči alebo nie. To bude Whoopi Goldbergová hrať kráľovnú v ďalšej sérii Koruny? Alebo Nicole Kidmanová Michelle Obamovú? Aj ďalší ľudia sarkasticky poznamenali, že sa tešia, až černošskú speváčku Arethu Franklin stvárni Johnny Depp.

Samotná režisérka Lynsey Millerová si však za čiernou herečkou stojí s tým, že je presvedčená, že pre danú rolu našli tú najlepšiu, akú len mohli. Bude tu veľa ľudí, ktorým sa to nebude páčiť, ale mám pocit, že pre takéto veci musí existovať priestor a mnohí si seriál zamilujú. Ja budem určite jednou z nich,“ teší sa kontroverzná filmárka.

Rolu Anny Boleynovej si v minulosti v rôznych filmoch a seriáloch vyskúšali napríklad herečky Natalie Portman (Čierna labuť), Natalie Dormer (Hry o život, Hra o tróny), Claire Foy (Koruna) či Helena Bonham Carter (Harry Potter, Bedári).

Pre viac info nás sledujte na Facebooku 
>>> TU <<<!

Zdroj: Expres.cz | Foto: Instagram, Pinterest, Twitter