pivo kedysi

Objav najstaršieho pivovaru na svete šokoval ako vedcov, tak aj milovníkov piva. Aj keď je táto tekutina historicky prvým alkoholickým nápojom, vôbec sa neponášala na zlatistý mok, ktorý vám za barom načapujú dnes!

 

Už v 50-tych rokoch minulého storočia prišla skupina archeológov s tvrdením, že ľudia v minulosti nepestovali obilie iba kvôli chlebu. V skutočnosti im išlo práve o výrobu piva. Stopy po najstaršom alkohole sa našli v jaskyni Raquefet v dnešnom Izraeli.

Tento archeologický nález prezrádza, že opojný nápoj ľudia vyrábali už pred pred jedenásť až trinásť tisíc rokmi. Žltú farbu by ste ale v prastarom pive hľadali márne. To dokonca nemalo ani penu a pripomínalo skôr odvar z ovsenej kaše.

pivo v historii

Predpokladá sa, že naši predkovia vyrábali pivo nasledovne: Premenili škroby z jačmeňa alebo pšenice na slad, naklíčením a vysušením. Slad potom rozdrvili a zahriali a nakoniec ho ponechali kvasiť vďaka divým kvasinkám zo vzduchu.

pivo

Prečítajte si tiež:

Nechutí vám pivo? Telo vás chce touto poruchou VAROVAŤ!

 

Praveký recept vám asi „slinu“ na orosený pollitrák sivej gebuziny neurobí, našťastie dnes si môžete vychutnať už chutný zlatý nápoj s typickými vlastnosťami a výbornou chuťou.

Zdroj: tech.sme.sk Foto: pixabay, wikimedia