Nastavujete si jednoduché heslá na sociálnych sieťach a VPN je pre vás len nezrozumiteľná skratka? Aj vy ste v ohrození pred útokom hackerov. Prieskum na dark webe odhalil, že hocikto si vaše súkromné informácie a heslá môžu odkúpiť za menej ako 3 eurá!

 

Dark web je časť internetu, ku ktorej sa v bežnom prehliadači nedostanete, nie je totiž zahrnutá v bežných vyhľadávacích programoch, ako napríklad Google. Preto na nej často prekvitá kriminálna aktivita, predaj kradnutých hesiel a tajných informácií, predaj drog či horšie kriminálne aktivity.

Prihlasovaie údaje na Facebook môže takmer hocikto kúpiť už od dvoch eur, cena informácií o kreditných kartách sa pohybujú od 10 do 15 eur. Za sumu, ktorú bežne miniete na posedenie na káve, si teda hackeri či rôzne spoločnosti môžu kúpiť aj vaše údaje!

Tiež sa dajú odkúpiť prihlasovacie údaje na AirBnb, eBay, e-mailové adresy či reálne adresy a telefónne čísla, ktoré by ste radšej zachovali v súkromí. Komukoľvek, kto o takéto informácie stojí zaberie menej než 10 minút vytvoriť si anonymný účet a dostať sa k citlivým informáciam.

Tieto stránky využívajú hlavne spoločnosti, ktoré sa neštítia využiť nelegálne získané dáta kvôli cielenej reklame, alebo v horšom prípade kriminálnici, ktorí sa špecializujú na krádeže identity. Podľa výskumu môžu získať prístup k celej vašej aktivite online za približne 800 eur! Pozor teda hlavne na účty v bankách – informácie zo svojej platobnej karty nikdy neposielajte e-mailom, nezverejňujte na sociálnych sieťach a nedávajte ich ani stránkam, ktoré vyzerajú podozrivo, či ich už nemáte odskúšané. Na interenete môžete nájsť hneď niekoľko stránok, ktoré sa napríklad sústredia na hodnotenia internetových obchodov a vedia vám poradiť, či nie sú napojené na nelegálne aktivity.

Tiež si určite dávajte pozor pri nastavovaní hesiel, správne heslo by malo obsahovať kombináciu veľkých a malých písmen, čísel a najlepšie aj špeciálnych znakov, dôležitá je však samozrejme aj dĺžka. Jednoduché heslo ako napríklad ‚heslo123‘ sú vypočítavacie algoritmy schopné prelomiť v priebehu sekúnd, ťažšie heslo ako napríklad H124bHr814c je tak veľkým zhlukom náhodných znakov, že je naozaj ťažké ho uhádnuť.

V neposlednom rade by ste nemali zanedbávať ani výber antivírusových program, či zvážiť ochranu pomocou VPN – účinne šifruje vaše pripojenie a schováva vašu IP adresu. Za tieto služby si však väčšinou bohužiaľ musíte priplatiť. Stojí to však za to, vaše súkromné dáta už nikto neukradne!

Zdroj/Foto: metro.co.uk, unsplash.com