Dať sa zaočkovať proti COVID-19 alebo nedať sa? Je vakcína účinná alebo neúčinná? Alebo ako veľmi je účinná? Potrebujete ju alebo nie? Otázok je tu viac než dosť, názorov po tom, čo sa deje u nás i vo svete, taktiež. Tak kde je hlavný problém?

NÁZOR | Odborníkov máme dosť my i iné krajiny, no zdá sa, že navzdory všetkému náš opäť raz čaká zima plná zákazov, lockdownov, vyhrážok. Očkovanie podľa mnohých neočkovaných nemá význam, po vlastnej skúsenosti začínajú zastávať tento názor aj mnohí už zaočkovaní, keďže na sebe či niekom z okolia zistili, že aj tak sa nakazili a ten priebeh možno nebol až taký mierny, ako im bolo sľubované.

Ako to teda riešiť? Sme opäť na začiatku? Alebo ešte horšie ako na začiatku? Možno by stačilo stopnúť tento cirkus raz a navždy, keďže história a skúsenosti nám možno napovedajú, ako minimalizovať počty nakazených či dokonca aj s vážnym priebehom. Možno za všetkým stojí len zamyslenie sa.

„Čo ste urobili, ak ste chceli ísť na nejakú exotickú dovolenku do krajiny, kde číhajú najrôznejŠie choroby, ktoré nás mohli i zabiť, keďže sa v našich končinách nevyskytujú a nemáme voči ním vybudovanú imunitu?“ Áno, bežne sa chodilo svojmu lekárovi, ktorí vám odporučil nejaké vakcíny, ktoré vám boli aplikované s ohľadom na dátum vášho odletu, dĺžky pobytu, atď. „Kedy dostávajú silní alergici injekcie a pod.?“ Áno, je to v určitom čase pred sezónou, ktorá ich trápi.

Čo sme tým chceli povedať? Ako vidíme, COVID-19 sa v lete takmer nevyskytuje a má veľkú silu na jeseň a v zimných mesiacoch. Preto zrejme bolo celkom kontraproduktívne burcovať svet na vakcináciu na jar. Ako sa ukázalo, bolo nepravdou, že vakcíny budú účinné i niekoľko rokov. Už po 4-6 mesiacoch sa veľká časť protilátok vytratí. Preto je teraz takmer jedno, či sa ľudia nedali zaočkovať alebo sa dali na jar.

A za ďalšie, dobre vidíme, a odborníci majúci k dispozícii štatistiky to musia vidieť ešte lepšie, kto je rizikovou skupinou, kde je možno až nevyhnutné aplikovať i ďalšie dávky. A naopak, komu tá vakcína môže viac uškodiť ako pomôcť. Deti či mladí ľudia v drvivej väčšine prípadov majú veľmi ľahký priebeh a na COVID (pokiaľ nemajú zároveň i cukrovku, rakovinu či iné ďalšie vážne choroby), takmer nemôžu zomrieť.

Jednoducho povedané, na koronavírus by sa mali nechávať očkovať ľudia, ktorí sú starší, majú oslabenú imunitu alebo na báze dobrovoľnosti i ostatní, avšak zásadne koncom leta, aby ich telo látky prijalo a účinne sa nimi bránilo v rizikových mesiacoch. Súhlasíte s týmto našim názorom, ktorého aplikácia by podľa nás výrazne znížila i napätie v spoločnosti?

Foto: Twitter