Slovenská vláda už v lete odštartovala tzv. očkovaciu lotériu, ktorá vyvolala mnohé negatívne ohlasy. Predsa len, mnohí od začiatky boli toho názoru, že tie milióny eur, ktoré štát rozdá osobám, ktoré sú očkované na COVID-19 a splnia podmienky zaradenia do zlosovania, epidemiologickej situácií nepomôžu.

Vláda si zrejme sľubovala, že možnosť vyhrať veľmi slušné peniaze presvedčí množstvo nezaočkovaných, aby podstúpili vakcináciu a mali šancu sa zapojiť do lotérie. Aká je ale realita? Ľudia, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu odmietali očkovať, sa ani šancou „privyrobiť“ si lotériou „nezlomili“.

Najlepším dôkazom, že to nebol správny nástroj ako presvedčiť ľudí, je verejne dostupný graf zaočkovanosti slovenskej populácie. Zatiaľ, čo začiatkom presne 1. augusta 2021 sa zlomila 2-miliónová hranica plne začkovaných Slovákov, aktuálne má dve dávky 2,34 milióna Slovákov.

Inak povedané, vtedy to bolo 36,8%, dnes je to 42,9%, a to netreba zabúdať, že tých 6,1% (alebo aj 340 tisíc ľudí) zahŕňa aj množstvo mladistvých, ktorí dovtedy nemali možnosť sa očkovať. A pri pohľade na to, koľko miliónov eur bolo využitých, je teda výsledok mizivý. Tak snáď tie peniaze dobre poslúžia aspoň tým, ktorí ich vyhrali, no nutno dodať, že tieto veľké peniaze sa dali využiť rčite oveľa účinnejšie.

Foto: Google štatistiky, Twitter/IgorMatovič, YouTube, Strawpoll.com