Ani sme neverili, že by sme sa tohto dňa mohli dočkať. Áno, už budúci pondelok sa otvoria terasy reštaurácií, barov, kaviarní a cukrární, rovnako tiež fitness centrá. Celkovo sa pandemická situácia na Slovensku rapídne zlepšuje, preto nie je dôvod viac čakať. 

Napriek zlepšujúcim sa čislam a menšiemu náporu pancietov v nemocniciach, reprodukčné číslo mierne rastie (stále sa drží pod hraničnou úrovňou 1). Podľa šéfa Inštitútu zdravotných analýz Mateja Mišíka musíme byť naďalej ostražití a neprepadnúť pocitu, že Covid zmizol. „Ešte stále si to môžeme pokaziť,“ dodáva.

„Naši zdravotníci sú stále vo vysokom pracovnom nasadení a stále máme relatívne veľa ľudí na pľúcnej ventilácii,“ potvrdil minister zdravotníctva Lengvarský. Uvoľňovať ale budeme naďalej, aj keď sme do lepšej fázy mali prejsť až o dva týždne, koaliční lídri dnes oznámili dve výnimky. Otvoria sa reštaurácie a terasy, ako aj fitnescentrá.

Fitká budú otvorené s obmedzením počtu osôb na maximálne šesť. Platí pritom podmienka negatívneho testu, v priestore môže byť jedna osoba na 15 metrov štvorcových. V prípade terás, ktoré sú zastrešené, musia aspoň dve steny zostať odkryté. Medzi stolmi musia byť minimálne dvojmetrové odstupy.

Zdroj: TK/ HN televízia