Budú nás v blízkej budúcnosti namiesto zdravotníkov s teplomermi kontrolovať štvornohí “vyšetrovatelia”? Podľa skupiny odborníkov v Čile je to viac než možné. Psov, ktorí by mali byť schopní identifikovať človeka nakazeného koronavírusom, začali cvičiť už v marci. Už budúci mesiac ukáže, či bude experiment úspešný.

Psíky majú úžasný dar cítiť pachy 50-krát lepšie ako človek. Je to kvôli počtu čuchových receptorov, ktorých majú v organizme až 330 miliónov. Vďaka tomu a faktu, že sa dajú pomerne ľahko vycvičiť, sa psy už roky využívajú v záchranárskej aj policajnej praxi na identifikáciu prítomnosti drog, výbušnín či ľudí alebo ich pozostatkov.

Prehľadávanie trosiek po atentáte na Svetové obchodné centrum. Zaujímavosť: Záchranárske psíky sú na svoju prácu mimoriadne citlivé. Keď v roku 2001 v troskách nenachádzali nikoho živého, upadali do depresie. Dobrovoľníci a záchranári sa tak museli z času na čas zakopávať pod sutiny, aby štvornohí chlpáči nestratili motiváciu hľadať ďalej.

Samotný vírus COVID-19 síce podľa vedcov nemá žiaden zápach, v ľudskom organizme však infekcia spôsobuje zmeny metabolizmu. “To vedie k uvoľňovaniu určitého typu potu, ktorý by pes mohol odhaliť,” tvrdí profesor veterinárnej epidemiológie Fernando Mardones. Jeho čilský tím nadväzuje v snahách vycvičiť psov na tento účel na program vyvinutý Francúzmi.

Štvornohí chlpáči sú bežne schopní nájsť v človeku napríklad tuberkulózu, maláriu alebo rakovinu v počiatočnom štádiu. Keďže ich ňufáčik vie odhaliť aj zmenu v teplotách, môžu psy potenciálne vycítiť aj horúčku.

V auguste, keď špeciálny výcvik skončí, pošlú odborníci psov do terénu – budú chodiť za ľuďmi na preplnených miestach, ako sú autobusové a vlakové stanice, rôzne čakárne alebo námestia a snažiť sa v nich odhaliť nákazu. Čile patrí v rámci koronavírusu medzi ťažko postihnuté krajiny, doposiaľ je tam zaznamenaných vyše 320.000 prípadov, z ktorých vyše 7.000 bolo smrteľných.

Zdroj: Topky.sk | Foto: Depositphotos, Pinterest, Pixabay