Nemeckí vedci prichádzajú s dokumentom, kde dôkladne vysvetľujú o tom, aký vplyv má aerosól pre šírenie koronavírusu. Dokument preložili aj českí odborníci, a ako informujú dobrenoviny.sk, mal by slúžiť ako podklad k zmysluplným opatreniam vlády, ktoré by mali šírenie vírusu obmedziť.

Podľa odborníkov vlády často zavádzajú aj také opatrenia, ktoré podľa nich nemajú logické opodstatnenie. Základnými pravidlami sú rozostupy a ochranné pomôcky. Prenos vírusu prostredníctvom aerosólu patrí popri dotykoch a kvapôčkovej infekcii k najrozšírenejším spôsobom.

Podľa odborníkov však šírenie infekcie aerosólom vonku na čerstvom vzduchu nehrozí, preto ak sa nenachádzame vo väčšej skupine ľudí respirátor nie je potrebný, postačí iba rúško.

„Je dôležité rozumieť tomu, že aj keď budem mať najlepší respirátor, ale nebude mi dobre tesniť, tak mi rozhodne neposkytne dostatočnú ochranu. Okrem toho nesmieme zabúdať na vetranie alebo používať čističky vzduchu,“ vysvetľuje iniciátor prekladu František Lízal z Fakulty strojného inžinierstva VUT v Brne.

Zdroj: dobrenoviny.sk Foto: pixabay.com