Študenti by si mali pri online výučbe dávať pozor a taktiež aj rodičia menších žiakov. V dôsledku epidémie sa môže v budúcnosti podľa očných lekárov prehĺbiť trend rastúceho počtu ľudí trpiacich krátkozrakosťou. Porozprával o tom český optometrista Jakub Odchádzel.

“Krátkozrakosť aktuálne postihuje asi tretinu populácie. Dispozície sú často dedičné, samotný rozvoj poruchy môže byť následkom vplyvu prostredia,” uviedol Odchádzel. Krátkozrakosť sa väčšinou objavuje okolo šiesteho roku života, v puberte sa stabilizuje a ďalej sa vyvíja v období dosiahnutia dospelosti.

Preto treba dbať na životný štýl, deti by mali tráviť viac času vonku na prirodzenom svetle a nie príliš veľa času pri počítačoch, telefónoch, alebo aj televízoroch. Rodičia by nemali podceňovať očné prehliadky detí i v tomto období.

“Nárast krátkozrakosti je rýchlejší u vysokoškolákov a tiež u mestskej populácie. Domnievame sa, že to súvisí s časom stráveným vonku na prirodzenom svetle,” vyjadril Odchádzel s tým, že výskyt krátkozrakosti súvisí aj s dĺžkou štúdia. Deti by mali vonku stráviť aspoň desať hodín týždenne. Pri práci s počítačom by sa dieťa malo zadívať do diaľky, napríklad z okna, aby si tak jeho oči odpočinuli. Podľa odborníkov je možné, že kvôli aktuálnym trendom bude krátkozrakosťou do roku 2050 trpieť až polovica svetovej populácie.

Zdroj: topky.sk | Foto: Pixabay